Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

TÜSİAD Konjonktür Raporu’nun İlk Sayısı Yayınlandı

Rapordan: TÜSİAD Makro Modeli kapsamında hazırlanan senaryo analizleri ve tahminler, 'temel senaryo' dahilinde Türkiye ekonomisinin 2014 yılında yüzde 3,4 büyüyeceğini öngörmektedir. Küresel ekonomi açısından risklerin en başında, küresel likidite bolluğunun neden olduğu 'risklerden habersiz, halinden memnun olma' durumu gelmektedir

yapi.com.tr / AA
TÜSİAD Konjonktür Raporu’nun İlk Sayısı Yayınlandı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından makroekonomik tahlil ve tahmin çalışmalarını kamuoyuna yansıtmak amacıyla hazırlanan TÜSİAD Konjonktür Raporu’nun ilk sayısı yayınlandı. Ulusal hesaplar istatistiklerinin açıklanmasını takiben hazırlanan rapor, TÜSİAD’ın Komisyon ve Çalışma Grubu faaliyetleri yanısıra, TÜSİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleşen makroekonomik eğilimler anketi sonuçlarını ve Genel Sekreterlik ekonomik araştırma çalışmalarını yansıtıyor. Rapor, küresel makro gelişmeler ile Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri ve bunlara yönelik politika tepkilerini iş dünyası perspektifinden değerlendiriyor.

Raporun ilk sayısında, dünya genelinde risk algısındaki bozulmaya dikkat çekildi. Bu kapsamda, Fed’in yakın dönemde faiz artırımına gitmesi veya ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerde devam eden 'soluksuz' hisse senedi piyasası yükselişlerinin ivme kaybetmesi gibi nedenlerle, gelişmekte olan ekonomilere yönelik risk iştahında bozulma ihtimaline değinildi. Bu ihtimalin, Türkiye açısından ciddi risklerin başında geldiği belirtilen raporda, 'küresel finansal varlık fiyatlarında ani ve sert düzeltme' anlamına gelecek bu riske karşılık, para politikasını gevşetmeyen, bütçe disiplinini koruyan bir politika anlayışının önemi vurgulandı.

Raporda ayrıca, dünya ekonomisi için olduğu kadar Türkiye ekonomisi için de büyük önemi olan jeopolitik risklerin, iç-dış talep arasında dengelemeyi ve büyümeyi 'doğrudan' tehdit ettiği ifade edildi.


TÜSİAD Konjonktür Raporu’nda, Şubat 2014’ten sonra gelişmekte olan ekonomilere yönelik sermaye akımlarındaki düzelmenin, Avro Bölgesi’ndeki görece toparlanmanın ve son dönemde büyümede sağlanan istikrarlı patikanın Türkiye ekonomisi için sağladığı fırsat penceresine de işaret edildi. Raporda bu fırsat aralığında atılacak doğru makroekonomik politika adımlarının, yapısal reformlar için zaman ve enerji kazandırabileceği belirtirken; enflasyon ve cari açık gibi önemli iki makro dengesizliğe yönelik doğru politika adımları sayesinde, istikrarlı bir büyüme patikası elde edilebileceği vurgulandı.

Raporda ayrıca, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme, dış denge, sanayi üretimi, işsizlik, dış ticaret, mali politikalar ve para politikaları gibi alanlardaki gelişmeler değerlendirildi. Söz konusu tahliller çerçevesinde gelecek 4 döneme ilişkin tahminler ortaya koyuldu. TÜSİAD Makro Modeli kapsamında hazırlanan önümüzdeki dört çeyrek döneme ilişkin senaryo analizleri ve tahminler, "temel senaryo" dahilinde Türkiye ekonomisinin 2014 yılında yüzde 3,4 büyüyeceğini öngörüyor.

Riskler

Raporun Riskler başlıklı bölümünde, küresel ekonomi açısından risklerin en başında, küresel likidite bolluğunun neden olduğu "risklerden habersiz, halinden memnun olma" durumunun geldiği belirtilerek, 2013 yılının ikinci yarısında kırılgan ülke sıralamalarının 2014 yılında yeniden büyüme sıralamalarına dönüştüğü ifade edildi.

Hemen her türlü riskli, standart altı varlığın piyasalarda alıcı bulabildiği, birbirinden tamamen farklı değerlemelere sahip olması gereken ülke, şirket ve diğer finansal varlıkların benzer fiyatlamalara konu olduğu aktarılan raporda, şu ifadelere yer verildi:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tusiad-konjonktur-raporunun-ilk-sayisi-yayinlandi_123547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!