Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimine Devam

TCMB, Para Politikası Kurulu bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e düşürdü. Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranını ise yüzde 8'den yüzde 7,5'e indirdi.

yapi.com.tr
Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimine Devam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre Para Politikası Kurulu (PPK), Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e düşürdü. TCMB, 24 Haziran tarihli PPK toplantısında da bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 75 baz puan indirimle yüzde 9,50'den, yüzde 8,75'e çekmişti.

Merkez Bankası, gecelik faiz oranları olan marjinal fonlama oranını yüzde 12'de, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5'te sabit tutarken, borçlanma faiz oranını ise yüzde 8'den yüzde 7,5'e indirdi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 13,5 düzeyinde sabit tutuldu.

"Para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir"

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği kaydedilen duyuruda, bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebinin ılımlı bir eğilim sergilediği belirtildi.

İhracatın ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yaptığı ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir.Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Son dönemde enflasyonun düşüş hızını sınırlayan temel faktör gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olmuştur.

Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de gözönüne alarak, bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirime gitmiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir".

Para Politikası Kurulu toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merkez-bankasindan-faiz-indirimine-devam_122659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!