Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fatsa'da Halkın "Siyanür" Direnişi!

Ordu’nun Fatsa ilçesi sakinleri, HES’lerden sonra altın arama faaliyetleri ile doğaların yok olmasına karşı mücadele ediyorlar.

yapi.com.tr
Fatsa'da Halkın "Siyanür" Direnişi!

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yerel halkın tepkisine karşın durmayan altın madenciliği hazırlıkları, köylülerin kendi imkânlarıyla toprakları üzerine yaptıkları yol üzerinde yasadışı olarak devam ediyor

Birgün'den Doğu Eroğlu'nun haberine göre Fatsalılar'ın tepki göstermesine ve idareyi şikâyet yağmuruna tutmalarına karşın bölgedeki yaşamı bitirebilecek altında geri adım atılmıyor. Pek çok köyün içme ve kullanma suyu olarak kullandığı yeraltı su kaynaklarını da kullanacak olan altın madeninde, cevher arıtma işleminde kullanılacak siyanürün toprağa sızma riski yöre sakinlerini endişelendiriyor.

Köylünün yolunu kullanıyor

Fatsa Kaymakamlığı, Ordu Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvurular cevapsız kalırken, altın madeni ve cevher ayrıştırma işlemleri için mekanizasyon ve inşaat faaliyetleri, köylülerin özel mülkleri üzerine kendi olanaklarıyla inşa ettikleri yol kullanılarak sürdürülüyor.

Tepkilere ve eylemlere karşı süren çalışmalarla ilgili Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyesi ve aynı zamanda Yukarıtepe Köyü sakini Osman Güvenalp, altın madenini işletmeye açmak için her şeyi göze alanların mülkiyet haklarını bile dikkate almadığını ifade etti. “İnsanlar tepkili fakat bir her tepkiyi ezen bir idare var. İşi, köylülere ait olan mülkiyet hakları cebren şirkete kullandırmaya kadar vardırdılar” diye konuşan Güvenalp, köylüye ait yolun altın madeni çalışmaları için kullanılmasını sert şekilde eleştirdi. Kadastro geçmediği için yol yapılmayan bölgeye, kendi arazileri üzerine köylülerin kendi imkânlarıyla yol yaptığını vurgulayan Güvenalp, Fatsa Kaymakamlığı’nın keyfi kararı sayesinde bu yolun şu anda altın madeni çalışmaları için kullanıldığının altını çiziyor. Güvenalp, “Devletin tüm kurumlarına yazılar yazdık ama yanıt alamadık. Şirket işin engellendiğini belirtip idareden istediği kararı çıkartıyor. Şirket işini bitirdikten sonra idare köylünün başvurusunu değerlendirmeye alıyor” dedi.

Heyelen riski artıyor

Yukarıtepe ile Bahçeler Köylerini bağlayan bu yol, şu sıralar Kaymakamlığın aldığı karar uyarınca altın madeninin mekanizasyon ve inşaat çalışmaları için kurulan şantiyeye ekipman taşıyan kamyonlarca kullanılıyor. Geçtiğimiz günler içinde her iki köyün sakinleri yolu kapayarak bir eylem yapmış ancak olay yerine gelen Jandarma ekipleri yolun yeniden maden şirketi tarafından kullanımını sağlamıştı. Günde yaklaşık 50 ila 100 damperli kamyonun ve iş makinelerinin, köylüler tarafından yapılan yolu kullanması sonucu köylerdeki evlerde hasar meydana geldiğini söyleyen bölge sakinleri, heyelan bölgesinde kalan Yukarıtepe Köyü’ndeki pek çok evin zarar gördüğünü, duvarların çatladığını ifade ediyorlar.

Su kaynakları tehlikede

Köylüler, madenciliğin başlamadığı şantiyeye, siyanür havuzlarının inşası için kil ve inşaat malzemesi taşındığını belirtiyorlar. Amasya ve Gümüşhane’den çıkartılacak cevherlerin de Fatsa’daki tesislerde siyanür kullanılarak ayrıştırılacağı iddiası ise Fatsalıların endişelenmesine yol açıyor. Madene ve siyanür havuzlarının kurulacağı alana yaklaşık bir kilometre mesafedeki köylerin, siyanürün toprağa karışması halinde içme ve kullanma suları da zehirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatsada-halkin-siyanur-direnisi_124839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!