Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

HES İnşaatı Yaylayı Yok Etmek Üzere!

Ordu'da, yapımı devam eden 'Darıca 2' Hidroelektrik Santrali projesi için doğanın tahrip edildiğini savunan Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu sözcüsü Gül Ersan, "Bölgede çok büyük alanda ağaç kesimi yapıldı. Halen de devam ediyor. Maalesef bu yayladaki güzellikler yok oldu" dedi.

yapi.com.tr
HES İnşaatı Yaylayı Yok Etmek Üzere! Foto: DHA

DHA'nın haberine göre, Ordu'nun Kabadüz İlçesi sınırları içerisinden geçen Turnasuyu Deresi'nin suyunun kaynağa yakın bölümündeki yüzde 60'lık kısmının, 7 kilometrelik tünelle 'Darıca 2' HES'in kullanması amacıyla Melet Irmağı'na taşınması için 2 yıl önce başlatılan çalışmalar sürüyor. Türkiye'nin dört bir yanından Ordu'ya şenliğe gelen vosvosların kamp yeri olarak kullandığı Kabadüz İlçesi Turnalık Yaylası'ndaki bölge de HES çalışması içinde kaldı. 2 yılda yüzlerce ağacın kesildiğini iddia eden Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri, çalışmayı 1 yıl önce Ordu İdare Mahkemesi'ne taşıdı.

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu sözcüsü Gül Ersan, Ordu İdare Mahkemesi'nde HES'le ilgili açılan davanın devam ettiğini söyledi. Turnalık Yaylası'ndaki kamp yerinin HES çalışmaları nedeniyle tamamen yok olduğunu, yaylanın doğal güzelliklerinin de olumsuz yönde etkilendiğini vurgulayan Ersan, vatandaşları HES konusunda daha duyarlı davranmaya davet etti. Bölgede yüzlerce ağacın HES inşaatı kapsamında kesildiğini ileri süren Gül Ersan, "Darıca 2 HES kapsamında çok büyük bir alanda ağaç kesimi yapıldı. Halen de devam ediyor. Bu ağaç kesimi oradaki obalara kadar dayandı. Daha önce orada vosvos şenliği yapılıyordu. Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanlar orada kamp kuruyordu. Bu Ordu'nun tanıtımı içinde güzel bir şeydi. Turnasuyu'nu besleyen derelerden toplanan sular, Melet Irmağı'na aktarılacak. Buranın doğasında olumsuz gelişmeler olacak. Hiç kimse bunlardan bahsetmiyor. Biz platform üyeleri olarak dava açtık. Yöre halkından dava açanlarda oldu. Ordu halkını bu konuda biraz daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-insaati-yaylayi-yok-etmek-uzere_125361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!