Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Ferman Sizin, Munzur Bizimdir’

Tunceli'de Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yapımı kararlaştırılan Baraj ve 2 HES projesi için üstün kamu yararı kararı gerekçe gösterilerek yeniden ön lisans verilmesi protesto edildi.

yapi.com.tr
‘Ferman Sizin, Munzur Bizimdir’

Karara tepki gösteren Tuncelililer, Tunceli Ovacık kara yolu üzerinde bulunan ve baraj yapılması planlanan sahada açıklama yaptı ve Munzur Nehri kıyısında insan zinciri oluşturdu. Evrensel'in haberine göre, eylemde sık sık baraj ve HES karşıtı sloganlar atıldı. Burada konuşan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, “Munzur’un ölüm fermanı Dersim için yok hükmündedir. Eğer kamu bizsek, kamu bu karar ‘Yok hükmündedir’ diyor. Ferman sizinse Dersim ve Munzur bizimdir” diye konuştu.

Danıştay projeyi durdurmuştu

Munzur Vadisi’nde yapımı planlanan Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES 1-2 projesi için Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından Konaktepe Elektrik Üretim AŞ’ye 2010 yılında elektrik üretim lisansı verdi. Yargıya taşınan bu karar Danıştay tarafından millî park niteliğini taşıyan Munzur Vadisi’nde su kaynaklarının kullanımı ve işletilmesinin yasak olduğu ve kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle durduruldu. Çevre ve Orman Bakanlığı ise 2011 yılında Munzur Vadisi Milli Parkı’nda inşa edilmesi planlanan baraj ve HES projelerinin yapılması hususunda üstün kamu yararı bulunduğu, enerji ihtiyacının başka kaynaklardan karşılanmasının mümkün olmadığına dair karar aldı. EPDK de Bakanlığın bu kararına dayanarak Munzur Vadisi Milli Parkındaki projelere yeniden ön lisans verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ferman-sizin-munzur-bizimdir_121463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!