Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Munzur Vadisi Kirlilik Tehdidi Altında

Tunceli'de 42 bin hektarlık alanıyla 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilen Munzur Vadisi muhteşem bir doğaya sahip. Ancak vadi, şimdilerde piknikçilerin geride bıraktığı çöpler nedeniyle kirlilik tehdidiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Munzur Vadisi Kirlilik Tehdidi Altında

İHA'nın haberine göre, Tunceli'de bulunan Munzur Vadisi, gerek yaban hayatı çeşitliliği gerekse de endemik bitki türlerine sahip olması nedeniyle 1971 yılında Milli Park alanı olarak ilan edildi. Sosyal ve kültürel etkinliklerin yok denecek kadar az olduğu kentte, vadi aynı zamanda insanların sıkça ziyaret ettiği alan olma özelliğine sahip. Munzur Vadisi, bütün bu güzelliklerine rağmen kirlilik tehdidi altında. Gerek piknikçilerin geride bıraktığı atıklar gerekse de gelişi güzel dökülen molozlar vadide kirliliğe neden olurken, kentte sivil toplum örgütleri ile belediye vadilerin temizlenmesi ve temiz tutulması konusunda girişimlerde bulunmaya başladı.

Tunceli Belediyesi tarafından vadilere konteynerler konmaya başlanırken, valilik bünyesinde bulunan Mahalli Çevre Kurulu da Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi'nin başvurusu üzerine vadide düzenli temizlik yapılması konusunda karar aldı. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen kirlilik tehdidi devam ederken, vatandaşlar asıl önlemin insanların bilinçlenerek çöplerini piknik alanlarında bırakmamasıyla alınabileceğini söyledi.

Tunceli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Munzur Vadisi'nde belirli noktalara çöp konteynerleri konulurken, belediye çalışanları vatandaşlardan çöplerini bu konteynerlere atmalarını istiyor. Belediye Fen İşleri Müdürü Mehmet Ertoğrul vadi boyunca belirli noktalara etrafları çevrili çöp konteynerleri bıraktıklarını belirterek, 'Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek. Konteynerlerin yanı sıra uyarı levhaları da konulacak. Vatandaşlardan çöplerini bu konteynerlere atmalarını istiyoruz' dedi.

Munzur Vadisi'nin yanı sıra yaban hayatı ve bitki çeşitliliğiyle oldukça zengin olan Pülümür Vadisi de yaşanan kirlilikten nasibini alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/munzur-vadisi-kirlilik-tehdidi-altinda_120404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!