Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikret Orman, Koruma Kurulu Kararına Karşı!

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yeni stadın adını açıkladı: Vodafone Arena. Orman, Koruma Kurulu kararına rağmen statta tarih olmadığını düşünüyor.

yapi.com.tr
Fikret Orman, Koruma Kurulu Kararına Karşı!

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, bugünlerde bir yandan Çarşı’ya ilişkin yorumlarının yanlış anlaşılması, diğer yandan yıkımı devam eden İnönü Stadı’nda ortaya çıkan tarihi eserlerin yok edilmesine ilişkin tartışmalar nedeniyle sıkıntılı.

Önce spor yazarlarıyla bir araya gelen Orman, önceki akşam da ekonomi editörleriyle iftarda buluştu. Radikal'in haberine göre, yeni stat inşaatından, kulübün ekonomik durumuna ilişkin konulara kadar gündemdeki soruları yanıtladı.

En büyük anlaşma

“Çok düşük sponsorluk anlaşmaları vardı bizden önce. Şimdi Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasını yapıyoruz” diyen Orman, Vodafone anlaşması hakkında şu bilgileri veriyor” Hemen hemen rakiplerimizin iki misline gelen anlaşma yaptık. Haftaya imza atacağız. Stadın ismi Vodafone Arena olacak.”

“İnönü ismi kullanılmayacak mı” sorusuna verdiği yanıt temkinli: “Hiç öyle bir şey demedim. Vodafone Arena İnönü gibi bir şey olacak. Polemiğe girmek istemiyorum. Herkesin bilmesi gereken şey şu: Gelecek haftadan itibaren stadın adı Vodafone Arena olacak.”

Orman, “Beşiktaş İnönü Stadı ya da Vodafone Arena’nın stat geliri rakiplerimizin üstüne çıkabilecek” diyor ve bunu nasıl sağlayacaklarını da şöyle anlatıyor: “Orası konser merkezi, eğlence merkezi olacak. Eskiden Kuruçeşme Arena vardı, kapandı, orayı buraya taşıyoruz. Ocak ayında bu stratejiyi belirledik. İstanbul’un en güzel yeri. O boşluğu gördüm. Doğuş’la yaptığımız anlaşma ile yaz-kış konserler olacak. Moda merkezi de burası olacak.”

Orman’la sohbet iki saate yakın sürüyor. Sohbet boyunca vermek istediği mesaj açık: “İnönü Stadı gecikmeden bir an önce bitirilmek zorunda.” Bunun için de hükümeti özellikle Başbakan Erdoğan’ın tepkisini çekecek açıklama tehlikeli! Sohbetten çıkan başka sonuç: Orman açıkça söylemese de Çarşı’nın İnönü ile vedalaşma zamanı yaklaşmış.

Tarih konusunu reddetti

Stadın bir an önce bitmesi gerektiğini sık sık vurgulayan Orman, ‘Kazılarda ortaya çıkan tarihi eserlerin yok edildiğine’ ilişkin iddialar ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Yalan ya, hepsi yalan. Ne fotoğrafı olacak, toprağın fotoğrafını çekmişler. Hafriyat olan yerde ne fotoğrafı olacak. Bizim yıktığımız yer tribün. Oradan tarihi eser çıkar mı? Biz daha yerin altına girmedik ki.”

Kazılar nedeniyle inşaatta ertelenme ihtimali olup olmadığını, varsa ne tür önlem aldıklarını soruyoruz. Şunları söylüyor: “Hiçbir erteleme ihtimali yok. Şu anda durduk çünkü cuma günü (bugün) konser var. Olmayan ihtimale ne önlemi alalım ki. Böyle bir şey olamaz.”

‘Parasını ödeyen herkes maça gelir’

Bu arada sohbet Gezi Parkı olaylarında aktif rol alan ve gönülleri fetheden ‘Çarşı’ konusuna geliyor. Kasımpaşa Stadı’nda oynanacak maçlara Çarşı gider mi?” diye soruyor bir gazeteci. Orman, “Parasını ödeyen, kombinesini alan herkes gidecek oraya. Bizde öyle bir ayrim yoktur” yanıtını veriyor.

Kasımpaşa taraftarlarıyla bir sıkıntı yaşanır mı?” sorusuna da şöyle yanıt veriyor: “Sözleşmenin içinde bir madde var. Sıkıntı olursa gideceğiz, Olimpiyat Stadı’nda oynayacağız. Zaten sıkıntı yarattıktan sonra oynamanın bir manası yok.”

Orman, “Gezi olaylarında ortaya çıkan Çarşı sevgisinin kombine satışlara etkisi oldu mu?” sorusuna “Gönüllerde var” yanıtını veriyor. Ardından da Çarşı ile ilgili yanlış anlaşılan açıklamalarına açıklık getirerek devam ediyor: ”Ben Çarşı ile ilgili şunu söyledim: Ben bir spor kulübü yöneticisiyim, siyasetçi değilim. Ne zaman ki Beşiktaş’tan inerim benim siyasi düşüncemi merak ederler o zaman cevap veririm. Şu ana kadar dediğim en önemli mesaj, Beşiktaş’ın stadını yapması lazım. Olmazsa olmazı stat. Siyasi konuşmalar beni etkileyecek şeyler. Her seferinde söylerim Beşiktaş stadının yapılması Sayın Başbakan’ın şahsi desteği olmadan mümkün değil.”

Başbakan’ı açılışa davet edip etmeyeceklerine ise “Temel atmaya davet edeceğiz” yanıtını veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikret-orman-koruma-kurulu-kararina-karsi_111066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!