Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Finans Merkezi' Rüzgarı Fiyatları Şimdiden Üçe Katladı

İstanbul'da yapılacak Uluslararası İstanbul Finans Merkezi'nin inşaat çalışmaları başladı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum fiyatların 2004'ten bu yana üç kat arttığını, bundan sonra da artışın katlayarak devam edeceğini söyledi.

yapi.com.tr
'Finans Merkezi' Rüzgarı Fiyatları Şimdiden Üçe Katladı

'Ataşehir Finans Merkezi' olarak bilinen, ancak arazisinin büyük bölümü Ümraniye'de bulunan İstanbul Finans  Merkezi'nde zemin etüt çalışmaları devam ederken, inşaatlar da hızla yükseliyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi'nin ilk etapta master planının hazırlandığını, şu anda da proje kitapçığı hazırlama çalışmaları yaptıklarını söyledi. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre hedeflerinin, İstanbul Finans Merkezi'nin 2023 yılında  dünyanın 10 büyük finans merkezi içinde yer alması olduğunu vurgulayan Kurum, “Hem  yakın Avrupa, hem de Orta Doğu'ya hitap eden bir finans merkezi olmasını  hedefliyoruz. Burası güvenli bir liman. Buradaki finans merkezi sadece  Türkiye'deki parayı değil, o bölgelerdeki parayı da yönetecek. Burası paranın  merkezi olacak” diye konuştu.

Kurum, Finans Merkezi'ne devlet bankalarından Halk Bankası, Ziraat  Bankası, Vakıfbank ile Sermaye Piyasası Kurumu'nun (SPK) geleceğini, ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile İstanbul Menkul Kıymetler  Borsası'nın (İMKB) alt kuruluşlarının burada yer alacağını, yurt dışındaki  fonları yöneten büyük bankaların da finans merkezinde yer alma talepleri  bulunduğunu anlattı.

Finans merkezine ulaşımın yüzde 70-80 oranında toplu taşıma ile  sağlanacağını ifade eden Kurum, “Burada 70 bin çalışanın olacağı düşünülüyor. Bu  kadar çalışanı toplu ulaşımla buraya getiremezsiniz. İstanbul Büyükşehir  Belediyesi bununla ilgili Çekmeköy-Ümraniye, Kadıköy-Kartal metrosuna bir  bağlantı hattı planlıyor. Bu hat finans merkezinin içinden geçecek. Trafik  tamamen yerin altında olacak” şeklinde konuştu.

İstanbul Finans Merkezi'nin bulunduğu bölgedeki metrekare fiyatlarının  sürekli arttığına da dikkati çeken Kurum, “2004'te metrekaresi 1.500 liraya  satılan yerler şu anda 4.500 lira. Buraya yatırım yapan kira geliri için  yapmıyor, insanlar bu geleceği görüyor. Bu istikrar devam ettiği sürece metrekare  fiyatlarının yakın zamanda 10 bin liraları aşacağını, ileride 15-20 bin liralara  kadar gideceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kurum, “2,5-3 milyar dolar para İstanbul Finans Merkezi'nin inşasına  harcanacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/finans-merkezi-ruzgari-fiyatlari-simdiden-uce-katladi_91482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!