Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fişi Çekersin ‘Güvenlik Sistemi Arızalıydı’ Dersin

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kanatlı denizatı broşunun çalındığı Uşak Arkeoloji Müzesi’ndeki güvenlik sisteminin ‘arızalı’ olduğu iddialarına sert tepki gösterdi.

Zaman Gazetesi
Fişi Çekersin ‘Güvenlik Sistemi Arızalıydı’ Dersin

ültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kanatlı denizatı broşunun çalındığı Uşak Arkeoloji Müzesi’ndeki güvenlik sisteminin ‘arızalı’ olduğu iddialarına sert tepki gösterdi.

İddiaları kabul etmeyen Koç, “Oranın güvenlik sistemini ben yaptırdım. Ne arızası, arıza olur mu ya? Ama fişi çekersin arızalı olur.” diye konuştu. Müzelerden birinde daha hırsızlık olayı tespit ettiklerini belirten Koç, müzeyi sonuca ulaşmadan açıklamayacağını söyledi.

Bakan Koç, Karun Hazinesi’nin en değerli parçası olan kanatlı denizatı broşunun sahtesiyle değiştirilerek çalınmasıyla ilgili dün TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye genelinde müzelerdeki tüm tarihî eserlerin sahte mi, gerçek mi oldukları konusunda envanter ve tarama çalışması başlattığını kaydeden Koç, “Bir yerde daha benzer bir hırsızlık olayı var, ama neticeyi almadan açıklamayacağım. Biz bunları kapatabilirdik de. Ama ben kapatılmasından yana değilim.” dedi.

Soruşturmalar sonuçlanmadan ve yargı kararı kesinleşmeden Uşak’taki olayın ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermeyeceğini ifade eden Koç, şöyle devam etti: “Büyük bir ihtimalle bulunacağı kanaatindeyim, ama hukuken konuşmam. Çünkü olay adliyeye intikal etti. İçişleri Bakanlığı olayın üzerinde hassasiyetle duruyor.”

Bakan Koç, Türkiye’nin sahil şeridinde bulunan tesislerin sadece yüzde 20’sinde arıtma tesisi bulunduğuna da değinerek, “10 yıldır belediye başkanlığı yapmış, ama arıtma tesisi, kanalizasyon yapmamış. İsim vermek istemiyorum. Yapmamış olan benim partimden de olabilir.” şeklinde konuştu. Sahil şeridini pislikten kurtaracak yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarının altını çizen Koç, KÖYDES’e benzer bir proje geliştirdiklerini belirtti.

Bu arada Karun Hazineleri’nin en değerli parçalarından biri olan kanatlı denizatı broşunun sahtesiyle değiştirildiği iddialarından sonra, Karun Hazineleri dahil bütün eserlerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevlendirdiği uzman arkeologlarca sayımı yapılacak. Uzmanlar eserlerin orijinal olup olmadığını da dikkate alacak. Geçen hafta Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sonucunda Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nun da aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fisi-cekersin-guvenlik-sistemi-arizaliydi-dersin_46188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!