Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fitch, Türkiye'nin Kredi Not Görünümünü 'Pozitif'ten 'Durağan'a Çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin ''BB+'' olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit ederken, not görünümün 'Pozitif'ten 'Durağan'a çevirdi. Kuruluştan yapılan açıklamada, not görünümünün revize edilmesinde, yüksek düzeydeki cari açığını azaltmaktaki güçlüklerle karşı karşıya bulunan

yapi.com.tr / AA
Fitch, Türkiye'nin Kredi Not Görünümünü 'Pozitif'ten 'Durağan'a Çevirdi

br />
Standard & Poor's'dan Avro Bölgesi'ndeki resesyonun bölgedeki kredi notlarını tehdit ettiği uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) da, Avro Bölgesi'nin büyük bölümünün gelecek yıl beklendiği gibi resesyona girmesi halinde bölgedeki kredi notlarının baskı altında kalacağı uyarısında bulundu. S&P'nin küresel ülke notları birimi başkanı David Beers, İrlanda'nın başkenti Dublin'de yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avro Bölgesi hükümetlerinin artan borç krizini nasıl çözecekleri konusunda bir tür uzlaşma sağlamasını beklediğini söyledi.

Avro Bölgesi para otoriteleri ve ulusal politika belirleyicileri arasında, ekonominin kötüye gitmesi karşısında ECB'nin daha agresif adımlarıyla önemli hükümet politika icraatlarını dengeleyen bir uzlaşma bulunmasının beklenebileceğini belirten Beers, ''Bu tür adımlar, yakın politika koordinasyonu ve Avro bölgesi ile AB seviyesinde politik taahhütlerin artırılmasını gerektiriyor'' dedi.
    
Borçlanma maliyetlerinin artmasından sonra Almanya'nın krizin üstesinden nasıl gelineceği konusundaki algısının değişebileceğini belirten Beers, Almanya'nın faizleri üzerinde yukarı yönlü baskıların bu ülkenin algısında değişikliği başlatabileceğini vurguladı.
    
Avro Bölgesi'nde ülke tahvillerinin faizlerinin yüksek kalması ve banka bilançolarının daralması halinde gelecek yıl Avro Bölgesi'nin büyük bölümünde resesyondan kaçınmanın zorlaşabileceği uyarısında bulunan Beers, devam eden güven krizinin ortaya çıkardığı finansal dinamiklerin Avro Bölgesi'nde artan sayıda ülkenin resesyon riskini yükselttiğini, bunun da potansiyel olarak Avro Bölgesi'ndeki ülkelerin kredi notları üzerinde aşağı yönlü baskıları artırabileceğine dikkat çekti. Beers, ''Üzülerek söylüyorum, bu riskin hızla düşürülmesi mümkün görünmüyor. Ne zaman Avro Bölgesi'nde geniş tabanlı toparlanma sağlansa, geçmiş deneyimler ekonomik büyümenin hızının beklenenin altında performans sergilediğini gösteriyor'' dedi.
    
Avro Bölgesi'nde kredi notlarının düşürülmesinin ülkelerin borçlanma maliyetlerini daha da artıracağı, bunun bölgenin borç krizinden çıkma çabalarını karmaşık hale getireceği belirtildi.

TÜMÜNÜ GÖSTER HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/fitch-turkiyenin-kredi-not-gorunumunu-pozitiften-duragana-cevirdi_89833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!