Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fiziksel Engelliler Parkına Cami Planı İptal Edildi

Kartal’da fiziksel engellilerin kullanması için park olarak düzenlenen sahildeki alana cami yapmak için eski İBB Başkanı döneminde yapılan imar planı değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi.

yapi.com.tr
Fiziksel Engelliler Parkına Cami Planı İptal Edildi

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasında önce onayladığı son imar planı değişikliklerinden biri de Kartal Orhantepe Mahallesi'nde 2511 ada 321 parselde olmuştu. Parselde yapılan plan değişikliğine karşı eski CHP'li meclis üyeleri Hakkı Sağlam, Özgür Aydın ve İbrahim Doğan tarafından iptal davası açılmıştı. İstanbul 12. İdare Mahkemesi iptal davasını 18 Temmuz 2019 tarihinde karara bağladı. Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda yaklaşık 7 bin metrekarelik parselin mevcut planlarda, ‘kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı' olarak belirlendiği, mevcut durumda da fiziksel engeliler için park ve yeşil alan olarak kullanıldığı belirtildi. Alanda doğal bitki örtüsü ile sık dokuda yetişkin ağaçlar bulunduğu vurgulandı. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; İBB tarafından gerçekleştirilen 24 Ağustos 2017 tarihli plan değişikliği ile daha önce parsele verilen ‘fiziksel engelliler parkı' işlevinin ‘ibadet alanı' olarak değiştirildiği kaydedildi.

120 metre mesafede Kahramanlar Camisi var
İbadet alanı olarak düzenlenen alanın yakınında Kahramanlar Camisi'nin bulunduğu, 2013 tarihli Kartal Güneyi imar planında başka bir noktada daha ibadet alanı önerisi yapıldığı ifade edildi. Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'nde yer alan “Ayrıca imar planlarında dini tesislerden küçük cami takriben 250 metre, orta (semt) cami takriben 400 metre mesafe dikkate alınarak yaya olarak ulaşılması gereken hizmet etki alalında planlanabilir” düzenlenmesi de hatırlatıldı.

Bu düzenlemeye göre yapılan ölçümlerde dava konusu parsel ile Kahramanlar caminin arasında 120 metre, yine dava konusu yer ile diğer ibadet alanı arasında 150 metre, iki ibadet alanı arasında ise yaklaşık 90 metre uzaklık olduğu tespit edildi. Buna göre plan değişikliği ile önerilen ibadet alanının 250 metrelik hizmet yarıçapı içinde iki ayrı ibadet alanı daha bulunmasının söz konusu yönetmeliği aykırı olduğu belirtildi. Plan değişikliği ile azaltılan sosyal ve alt yapı teknik alanı yerine aynı bölgede benzer bir alan ayrılmadığı da kaydedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fiziksel-engelliler-parkina-cami-plani-iptal-edildi_174175.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!