Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sinop'ta Turizmciler Yeni İmar Planını Bekliyor

Yıllık 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan Sinop'ta turizmciler yeni hazırlanacak imar planını bekliyor.

yapi.com.tr/AA
Sinop'ta Turizmciler Yeni İmar Planını Bekliyor

Geçen yıl Sinop Belediyesi tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren imar planının bazı sivil toplum kuruluşlarınca yapılan itiraz üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nce iptal edilmesi kentte özellikle turizmcilerce memnuniyetle karşılandı. Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, yaptığı açıklamada, iptal edilen planın kente yapılması düşünülen turizm yatırımları için 0,40 emsal öngördüğünü ifade etti.

Çobanoğlu, aynı planın diğer inşaatlar için ise 2,40 emsal kararı içerdiğini hatırlatarak, "Başından bu yana yanlış olduğunu ifade etmiştik. Geldiğimiz noktada haklılığımız ortaya kondu." dedi. Yeni imar planının kentteki tüm temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlanması gerektiğini vurgulayan Çobanoğlu şunları söyledi:

"Mahkeme tarafından iptal edilen eski plan bizim açımızdan tüm yönleriyle yanlıştı. Yeni hazırlanacak planla hem kentin dokusunun korunacağını hem de turizm yatırımlarının önünün açılacağını umut ediyoruz. Çünkü Sinop bir turizm kenti. Özellikle büyük yatımcılar için söyleyebiliriz ki eski planla kente herhangi büyük bir beş yıldızlı otel yapma imkanımız yoktu. Ama çok katlı binalar yapımına izin veren bir plandı. Mahkemenin kararını doğru ve yerinde buluyoruz."

Çobanoğlu, yeni hazırlanacak planda Ada mevkisinin çok katlı binalara ve çarpık yapılaşmaya kapatılması gerektiğini vurgulayarak, bazı bölgelerin turizm alanı ilan edilmesini talep edeceklerini kaydetti. Turizmciler olarak doğal ve tarihi dokunun mutlaka korunması taraftarı olduklarının altını çizen Çobanoğlu, "Biz yeni planda Ada mevkisinde turizmcilere çok katlı yatırımlar yapımına izin verilsin demiyoruz. Böyle bir talebimiz yok. Aksine doğal ve tarihi yapının korunması gerektiğine işaret ediyoruz. Kentin yapılaşmaya uygun bölgeleri var. Turizm alanları ilan etmek mümkün. Bu alanlarda yatırımcının önü açılabilir. Belediye başkanımızla yeni plan yapımı sürecinde görüşmeler yapacağız. Talep ve önerilerimizi kendilerine ileteceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinopta-turizmciler-yeni-imar-planini-bekliyor_173468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!