Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Foça'da 350 Yıllık Konak Yıkıldı

İzmir'in Foça İlçesi'nde 3 gündür devam eden Poyraz fırtınası 350 yıllık tarihi konağı yıktı.

yapi.com.tr
Foça'da 350 Yıllık Konak Yıkıldı

DHA'nın haberine göre, Foça'da üç gündür devam eden fırtına zaman zaman etkisini artırması ilçede hayatı olumsuz etkiledi. Saatteki hızı 90 kilometreyi bulan tam poyraz fırtınası Tarihi Beşkapılar Kalesi'nin bitişiğindeki mülkiyeti Güler Sanlı'ya ait olan 15 yıldır kullanılmayan taş binanın yıkılmasına neden oldu. Binanın duvarlarının yıkıldığı sırada çevrede kimse olmaması nedeniyle yaralanan ya da ölen olmadı.

"Aşırı korumacılık tarihi eseri kaybettiriyor"

15 odalı konağın onarım gerektirdiği için 2000'li yılların başında boşaltıldığını belirten Foçalı turizmci Işıl Dirim Kavitaş, restorasyon için gerekli iznin verilmediğini öne sürdü. Kavitaş, "Önce depremlerde köşeleri ayrıldı. Daha sonra içeriye izinsiz giren madde bağımlıları ve evsizlerce çıkarılan yangınla çatısı tutuştu. Binanın korunması ve arz ettiği tehlikeye önlem alınması için komşularla birlikte defalarca yazılı müracaat ettik. Biz bu süreçte birkaç projeyle başvurularımızı yeniledik. Kimisi reddedildi. Kimisi düzeltmeler ve değişiklikler yapılması istenerek iade edildi. Fazla korumacılıkta zarar veriyor. Tarihi eserlerin aşırı korumacılıkla ve uzayan zaman nedeniyle tamamen kaybediyoruz" diye konuştu.

"Maliyet 10 kat arttı"

Bu işin önemli bir maddi boyutu olduğunu da vurgulayan Kavitaş, şunları söyledi:

"İlk başvurumuzda aslına uygun restore edebilecek durumdaydık. Ama aradan geçen zaman binayı iyice harap etti. Şimdi onarım ve restorasyonun maliyeti belki 10 katına çıktı. Biz bu binayı durumumuz uygun olduğunda yine onarmak, restorasyonunu yapmak istiyoruz. Bu konuda bürokratik işlemler için ilgili kurumlardan, parasal konularda da devletten destek istiyoruz."

"Yıkmak için de yapmak için de izin yok"

Binanın sahipleri olarak ne yapacaklarını bilemediklerini vurgulayan Kavitaş, "Yıkmak istiyoruz izin verilmiyor. Yapmak istiyoruz yine izin yok. Binanın yıkılmaması için bir taş koysam ağır cezalık suç ama yıkıldığında altında biri kalsa hesabını yine bizden soruyorlar. Bugün yine yıkım için Foça Belediyesi'ne dilekçe ile müracaat ettik. Ama hemen sonuç alacağımızı sanmıyorum" diyerek bu tür eserlerin milli servet olduğunu ve devletin bu tür restorasyonlarda zaman kaybını önleyici düzenlemeler yapmasını istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/focada-350-yillik-konak-yikildi_128590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!