Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Foça Surları Son Osmanlı Kulesiyle Tamamlanacak

Türkiye'de tarihi yapıların restorasyon sonrası aldıkları 'hal' tartışma yaratırken 'olumlu bir örnek' olarak gösterilen Foça surlarının restorasyonunda sona yaklaşıldı. 3 Osmanlı ve 2 Ceneviz kulesine sahip olan surlardaki çalışma, son Osmanlı kulesiyle tamamlanacak.

yapi.com.tr/AA
Foça Surları Son Osmanlı Kulesiyle Tamamlanacak

Foça surlarının restorasyonu bitiyor. Çalışmanın 1.5 buçuk aylık dönemde tamamlanacağını belirten Foça Kazı Kurulu Başkanı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özyiğit, yapımı devam eden son Osmanlı Kulesi’nin diğerlerinden daha uzun ve katlı olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Özyiğit, “1 no’lu kule dediğimiz son Osmanlı Kulesi 17’nci yüzyıldan kalma ve elimizdeki bilgilere göre diğerlerinden daha uzun. Diğer kuleler 2 katlı görünürken bu kule 3 katlı görünüyor. Biz de aslına uygun olarak son katı yarım keserek 2.5 kat olarak inşa ediyoruz” dedi.

Foça'da aşırı sıcaklıklara karşın devam eden tarihi surların restorasyon çalışmaları arkeolog, tarihçi, taş ustası ve işçilerden oluşan 50 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor. Bir süre önce Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Foça Kalesi ve Surları'nın sürekli listeye geçebilmesi için bir komite oluşturuldu.

2013 yılında, birinci ve ikinci bölümlerde yer alan duvarlar ile birlikte iki Ceneviz kulesinin restorasyonu tamamlandı. Bu yılın başından itibaren ise ortadaki üçüncü bölüm duvarları ve son Osmanlı Kulesi'nin ve sur restorasyonunun tamamlanmasına çalışılıyor.

16 köprülü Foça kordon yolu

Foça Kordon Yolu ve ayağa kaldırılacak Athena Tapınağı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Prof. Dr. Özyiğit, önümüzdeki yıl bunlarla ilgili projeleri bitirmek istediklerini vurguladı. Prof.Dr. Özyiğit, surlarla bir bütünlük arz eden Foça Kordon Yolu'nun mimari projesinin çizildiğini belirterek, "Kordon Yolu'nda 16 ayrı köprü var. Böylelikle sular eskiden olduğu gibi surlara yaklaşacak. Projede ayrıca oturma ve dinlenme birimleri ile birlikte bilgilenme panoları da yer alacak. İnsanlar oturdukları yerde aynı zamanda bilgilenecek. Projede başlangıca göre önemli değişiklikler de var. Surların başlangıç ve bitim yerlerinde birer küçük odeon olacak. Buralarda çeşitli dinletiler yapılabilecek. Rehberler gezdirdikleri insanları burada oturtarak ön bilgilendirme yapacak. Ayrıca Beşkapılar Kalesi'nin önündeki zemin de daha aşağıya çekilecek. Son olarak da hedefimiz Athena Tapınağı'nı en görkemli haline getirmek" diye konuştu.

Foça'yı güzelleştirerek UNESCO'nun sürekli listesine sokmak için bir komite oluşturulduğunu dile getiren Prof. Dr. Özyiğit, surlarla görünümü değişen Foça'nın diğer projelerle daha da güzelleşeceğini söyleyerek gerçek bir dünya mirası kent haline geleceğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/foca-surlari-son-osmanli-kulesiyle-tamamlanacak_124297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!