Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Formula Bölgesindeki Arazileri Kamulaştırma Tartışması Kızıştı

Formula 1 alanının çevresinde büyük bir kamulaştırma savaşı yaşanıyor. İSKİ, bir yandan içme suyu barajlarını kirleten yapıları yıkmak için önemli bir çalışma yürütürken bir yandan da kamulaştırma engeliyle karşı karşıya.

Zaman Gazetesilmanya’da yaşayan 59 yaşındaki Ahmet Uzunoğlu, 22 yıl önce Ömerli Barajı çevresine ev yaptı. Tapulu arazisine, projeli, ruhsatlı ve iskan izni alarak yaptığı ev, şimdi kaçak olduğu gerekçesiyle İSKİ tarafından yıkılacak. Kamulaştırma bedeli ödenmeden evinin yıkılmasına itiraz eden Ahmet Uzunoğlu, bölge idare mahkemesine yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Uzunoğlu’nun yaşadığı Kurtdoğmuş köyünde 77 ev daha aynı gerekçeyle yıkılacak.

Formula 1 alanının çevresinde büyük bir kamulaştırma savaşı yaşanıyor. İSKİ, bir yandan içme suyu barajlarını kirleten yapıları yıkmak için önemli bir çalışma yürütürken bir yandan da kamulaştırma engeliyle karşı karşıya. Bu yerlerden birisi Kurtdoğmuş köyü. Ömerli Baraj Gölü Mutlak Koruma Kuşağı’nda kaldığı gerekçesiyle, daha önce birçok defa kamulaştırma kararı alınan köyle ilgili bu kez, direkt yıkım kararı var. İSKİ Havza Yönetmeliği’nin ‘mutlak koruma’ ve ‘kısa koruma alanı’ içerisinde, göle 300 metre mesafedeki 78 ev yıkılacak.

1981’den itibaren çıkarılan 3 ayrı yönetmelikse yıkım kararı için arazilerin kamulaştırılmasını zorunlu görüyor. Köyün ismi de zikredilerek, “Kurtdoğmuş köyü, belli bir program dahilinde kamulaştırılır.” deniliyor. En son Mayıs 2006’da çıkarılan yönetmelikte de “Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte mevcut yapılar ve araziler bir program dahilinde kamulaştırılır.” hükmü bulunuyor. Avukat Ömer Köker, “İSKİ, bu yönetmelik öncesi yapılmış olan binalar bakımından sadece kamulaştırma yapabilecektir. Bunun haricinde yapacağı her türlü işlem, hukuka aykırı olacaktır.” savunmasını yapıyor.

Kamulaştırma yapılabilmesi için, kanuna göre önce bir uzlaşma tebligatı gönderilmek zorunda. Buna göre, vatandaş 15 gün içerisinde çağrıya cevap vererek kamulaştırma bedelinin belirlenmesi için idareyle bir araya geliyor. Süre bitene kadar cevap gelmemesi halinde, idarenin asliye hukuk mahkemesinde bedel tespit davası açması gerekiyor. Şu ana kadar Kurtdoğmuş köyünde böyle bir prosedür işlemedi.

İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, “Uzlaşma tebligatını muhtarlıklara gönderdik.” diyor. Kurtdoğmuş Muhtarı Salih Öztürk ise “Bize böyle bir tebligat gelmedi. İSKİ şifahi olarak anlaşmaya çalışıyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın fiyatları ile arsa metrekaresine 8 yeni lira veriyor. Fakat, arkadaşlarımız bu rakamı kabul etmiyor.” diyor. Köylüler, Formula nedeniyle çevre köylerde arsalara metrekare başına 100-150 dolar verildiğini iddia ediyor.

Köylüler ve avukatları, bir iddiada daha bulunuyor ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 5 Ağustos’ta verdiği, “Mutlak koruma kuşağında KİPTAŞ ve TOKİ kanalıyla kentsel dönüşüm projeleri uygulanacaktır.” demecine dikkat çekiyor. Avukat Köker, mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, “Bu ifade ister istemez, idarenin su kaynaklarının etrafını bir bedel ödemeden temizleyip yeni yerleşim alanları açma konusunda bir niyeti olduğu düşüncesini akla getirmektedir.” görüşüne yer veriyor.

Genel Müdür Çodur, “Biz Küçükçekmece’de yapılan serbest bölge kamu inşaatının yıkımı için Danıştay’dan karar çıkarttık.” diyor. Çodur, tapuların tek başına bir anlam ifade etmediğini de dile getirerek, “Havzaları temizlemekte kararlıyız.” şeklinde konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-bolgesindeki-arazileri-kamulastirma-tartismasi-kizisti_47725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!