Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ömerli Çevresine Uydu Operasyonu

Yıllık 220 milyon metreküp'lük su verimiyle İstanbul'un en büyük su kaynağı olan Ömerli Barajı etrafında yer alan 4 köydeki toplam 216 bina kamulaştırmaları yapılarak 2006 yılı sonuna kadar yıkılacak.

Sabah Gazetesi
Ömerli Çevresine Uydu Operasyonu

ıllık 220 milyon metreküp'lük su verimiyle İstanbul'un en büyük su kaynağı olan Ömerli Barajı etrafında yer alan 4 köydeki toplam 216 bina kamulaştırmaları yapılarak 2006 yılı sonuna kadar yıkılacak. İSKİ Genel Müdürü Ali Çodur kaçak yapılara karşı gerekli önlemlerin alındığını belirterek " Havza Koruma Yönetmeliği, barajlar etrafındaki mutlak (0-300 m) ve kısa (300-1000 m) mesafeli koruma alanlarında hiçbir şekilde yapılaşmaya müsaade etmiyor. Mutlak ve Kısa Mesafeli Koruma Alanlarında yeni yapılmaya çalışılan tüm yapılar derhal yıkılıyor ve bu alanlarda yeni yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor" diye konuştu.

Kanuna dayalı kamulaştırma
Su kaynakları etrafındaki, havza ilan edilmeden önce inşa edilmiş yapıların tahliyesi içinse İSKİ; "Mutlak Koruma Alanlarında Sıfır Yapılaşma" projesiyle hukuki prosedürler çerçevesinde çalışmalarını gerçekleştiriyor. Proje çerçevesinde yapılan arazi tespitleri neticesinde Ömerli Barajı etrafındaki Esenceli'de 61, Emirli'de 8, Koçullu'da 5, Kurtdoğmuş'da 142, olmak üzere toplam 216 bina yıkılarak İstanbul'un gelecekteki su rezervinin korunmasına katkı sağlanmış olacak.

2006 sonuna kadar bitecek
Projenin Ömerli Barajı Su Havzası'nı kapsayan bölümünün 2006 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede 1. Etapta ilk 100 metre, 2. etapta ikinci 100 metre, 3. etapta da üçüncü 100 metredeki tüm yapılar kaldırılarak yapılaşma sıfıra indirilecek ve ağaçlandırma çalışmaları ile bu bölgeler ormanlaştırılacak.

Öncelikli olarak İstanbul'un suihtiyacının büyük kısmını karşılayan Ömerli Barajı mutlak koruma sahasında başlayacak olan proje, adım adım diğer içmesuyu kaynaklarında da gerçekleştirilecek. İSKİ Genel Müdürü Çodur, İstanbul'da 4 bin kilometrekare korunması gereken havza alanı bulunduğunu belirterek " Bu kadar geniş bir alanda ihbar olmadığı veya bizzat görülmediği sürece yeni yapılan binaları tespit edemiyoruz. Havzalardan üçer aylık periyotlar halinde uydudan görüntü alarak, nerede bir bina yapılmış rapor veriliyor. Bir sonraki uydu görüntüsünde de bu binaların yıkılıp yıkılmadığını saptıyoruz" dedi. İstanbulluları İSKİ'ye sormadan havza alanında arsa almamaları konusunda uyaran Çodur, havzalarda tek bir binaya dahi izin vermeyeceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/omerli-cevresine-uydu-operasyonu_47910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!