Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fotoğrafın Büyük Buluşması

Fotoğrafın Büyük Buluşması

yapi.com.tr
Fotoğrafın Büyük Buluşması Fotoğraf: Zerdavas / The Dancer

ürkiye'nin en büyük uluslararası fotoğraf festivali ULISphotoFEST için geri sayım başladı. ULISphotoFEST, 2007'de Türkiye / İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği (İFD), Hollanda / Noorderlicht Fotoğraf Vakfı ve Yunanistan / Selanik Fotoğraf Müzesi tarafından üç ülkede düzenlenecek. Üç kurumun temsilcileri, 7 Nisan 2006'da İstanbul'da biraraya gelerek, ULISphotoFEST'in organizasyonuna katılım doğrultusunda niyet belirten protokolü imzaladılar.

2007 yılında ilk kez gerçekleştirilecek olan ULISphotoFEST, Türkiye'den İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği'nin önerisi ile, Hollanda'dan Noorderlicht Fotoğraf Vakfı, Yunanistan'dan Selanik Fotoğraf Müzesi'nin ortak etkinliği olarak, her yıl üç ülkede de düzenlenecek. Proje çerçevesinde, ULISphotoFEST'in ortak programının tamamı ya da bir bölümünü her kurum kendi ülkesinde izleyiciyle buluşturacak.

ULISphotoFEST 'in en büyük özelliklerinden biri yalnızca ülkemizde değil, üç ülkeden başlayarak, dünyanın diğer ülkelerine, şehirlerine de ulaşarak çoğalmayı hedeflemesi. Böylece fotoğrafların yer değişimiyle, dünyanın dört bir yanından çok sayıda fotoğrafçının eseri uluslararası alanda dolaşıma girecek, farklı halklara ve kültürlere ulaşması sağlanacak. ULISphotoFEST, ilk adımda İstanbul'dan Diyarbakır'a, Hollanda'nın Groningen kentinden, Yunanistan'ın Selanik kentine kadar uzanacak.

ULISphotoFEST / İstanbul adıyla düzenlenecek olan festivalin İstanbul ayağının, oldukça geniş bir alana yayılarak ve çeşitli etkinliklerle toplumun her kesimine ulaşması hedefleniyor. Sergiler, fotoğraf gösterileri, atölyeler, seminerler, konferanslar, paneller ve forumların yer alacağı festivalde, İstanbul'un 7 farklı ilçesinde kurulacak fotoğraf çadırları ve fotoğraf TIR'larıyla, tüm İstanbul fotoğrafla buluşacak. Fotoğraf çadırlarında, yerli ve yabancı fotoğrafçıların eserleri toplumun her kesimine ulaşırken, çadır alanları izleyicilerin aktif katılımda bulunacağı etkinliklere de sahne olacak.

2007 - 2010 yılları arasındaki festivalin sürekli teması "Kent ve Kentlileşme", sürekli temanın altında yer alacak olan ana tema da 2007 yılı için 'Kültürlerarası'lık olarak belirlenmiş durumda.

2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un, 'İstanbul: 2010' başlığı altında kapsama alınan 76 projesi arasında bulunan ULISphotoFEST, Başbakanlık, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları tarafından da bu çerçevede destek alacak.


İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği
ULISphotoFEST'in düzenleyici kurumlarından İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği, Fotoğraf Vakfı, Fotogen ve İFSAK gibi Türkiye'nin önemli fotoğraf kurumlarının kuruculuğunu yapmış ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuş, 10 yıldır İstanbul'da düzenlenen ve Türkiye'nin iki büyük fotoğraf etkinliğinden biri olan İstanbul Saydam Günleri festivalini düzenlemiş amatör ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından 2005 yılında kuruldu. İstanbul Saydam Günleri, bilindiği gibi 2005 yılında, İstanbul Saydam ve Fotoğraf Derneği tarafından 10. yılını kutlayarak daha büyük ve uluslararası çapta fotoğraf etkinlikleri düzenlemek amacıyla son kez düzenlenmişti.


Noorderlicht Fotoğraf Vakfı
ULISphotoFEST'in düzenleyici kurumlardan bir diğeri ise, Noorderlicht Fotoğraf Vakfı. Hollanda'da faaliyetlerini yürüten ve ülkesinin en başarılı ve prestijli fotoğraf kurumlarından olan Nooderlicht Fotoğraf Vakfı, üniversiteye bağlı bir kültür merkezi olarak Noorderlicht Fotoğraf Galerisi adıyla 1980'de kuruldu. Galeri, Hollanda'nın en uzun soluklu fotoğraf galerilerinden biri oldu ve gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan dolayı 1991'de Dunhill Nişanı'na değer görüldü.

Noorderlicht en büyük özelliklerinden biri, kuruluşunun ilk yıllarında Hollanda belgesel fotoğrafçılığının gelişimi için platform yaratmış olması. Fotoğraf sanatının diğer birçok biçimini sergilese de, programlarının çoğunluğunu halen belgesel fotoğrafçılığı oluşturuyor. Noorderlicht Fotoğraf Galerisi 10. yılı olan Kasım 1990'da ilk kez Noordelicht Festivali'ni düzenleyerek bugünkü kurumsal yapısına kavuştu. Hollanda'da her yıl düzenlenen tek fotoğraf festivali olan Noorderlicht Festivali, ülkenin kuzeyinde en çok ziyaret edilen sanat etkinliği ünvanını da taşımaktadır.Selanik Fotoğraf Müzesi
ULISphotoFEST'in bir diğer düzenleyici kurumu ise Yunanistan'daki tek fotoğraf müzesi olan Selanik Fotoğraf Müzesi. Müzenin amaçları arasında, sergiler düzenlemek, yayınlar hazırlamak, Yunan Fotoğrafı ile ilgili tarihi araştırmalar yapmak ve eleştiriler getirmek, başlıklar ve belgelerle, uluslararası ve yerli çağdaş fotoğraf çalışmalarından güncel bir arşiv oluşturmak, yerli ve yabancı fotoğrafçıların çalışmalarını bağışlar ve alımlarla bünyesinde toplamak bulunmaktadır.

Selanik Fotoğraf Müzesi'nin düzenlediği ve bu yıl 18.'si gerçekleştirilen uluslararası fotoğraf festivali 'Photosynkria', şubat ayından nisan ortasına kadar, fotoğraf dünyasının ve bu alanda çalışan yerli ve yabancı geniş kitlelerin buluşma noktasını oluşturuyor. Festival, müzeler, sanat galerileri, kitapçılar ve kafeler de dahil, Selanik'in tümüne yayılarak sürüyor.

İletişim:

İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği
info@ulisphotofest.org
Tel: 0212- 243 71 87

www.ulisphotofest.org

http://www.yapi.com.tr/haberler/fotografin-buyuk-bulusmasi_44591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!