Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fukuşima’da Yine Sızıntı Alarmı

Fukuşima Nükleer Santrali’nde çalışanların Pazartesi günü farkettiği radyoaktif su sızıntısı alarmının seviyesi bugün 1’den 3’e çıkarıldı.

yapi.com.tr
Fukuşima’da Yine Sızıntı Alarmı

Fukuşima Nükleer Santrali’nde yüksek derecede radyoaktif su sızıntısı alarmının seviyesi bugün 1’den 3’e çıkarıldı.

Pazartesi günü tespit edilen sızıntı, uluslararası ölçekte 1. seviye olarak değerlendiriliyordu. Fakat, Japonya Nükleer Düzenleme Kurulu bu sızıntının 300 ton olduğuna dikkat çekerek 7 dereceli alarm seviyesinde 3. derece olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Bu olayla birlikte, 2011’deki deprem ve tsunamiden sonra Japonya Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği’ni ilk defa gündeme getiriyor.

Reuters’ın haberinde, konuyla ilgili olarak açıklama yapan bir Tokyo Elektrik yetkilisi, depo tanklarını izleyen nükleer santral çalışanlarının sızıntıyı fark etme konusunda başarısız olduklarını belirtirken, “Sızıntının ilk aşamada fark edilmesi konusunda başarısız olduk. Bundan sonra sadece depo tanklarını değil, tankları görüntüleyen sistemi de yeniden gözden geçirmek gerekecek” dedi.

Radyoaktif sızıntının okyanusa ulaştığını iddia eden Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Japonya’dan sızıntının önüne geçilmesini ve konuya bir açıklama getirilmesini talep etmişti. Tokyo Elektrik ise yaptığı açıklamada, sızıntının henüz Pasifik Okyanusu’na ulaşmadığını ve okyanustan yaklaşık yarım kilometre uzakta olduğunu düşündüklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fukusimada-yine-sizinti-alarmi_111692.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!