Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galata, Türkiye'nin İlk Kentsel Dönüşüm Modeli ile Canlanıyor

Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm ve canlandırma modeli, 'Galata Semti'nde uygulanacak. Büyükşehir Belediyesi; Galata'yı unutulan insan hareketli

İBB
Galata, Türkiye'nin İlk Kentsel Dönüşüm Modeli ile Canlanıyor

b>Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm ve canlandırma modeli, 'Galata Semti'nde uygulanacak. Büyükşehir Belediyesi; Galata'yı unutulan insan hareketliliğini esas alarak yeniden canlandırıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Türkiye'nin (Space Syntax Yöntemi ile) ilk kentsel dönüşüm ve canlandırma modelini, "Galata Kentsel SİT Alanı ve Çevresi"nde uygulayacak. Tarihi Galata Semti, unutulan insan hareketliliği esas alarak yeniden canlandırılıyor. Proje kapsamında, Galata'yı İstiklal Caddesi'ne kadar besleyen bütün ulaşım aksları yeniden meydana çıkartılacak ve semt yeniden meydanına kavuşacak. Taşıt merkezli meydan, proje tamamlandığında yaya merkezli bir meydana dönüşmüş olacak.

Proje kapsamında öncelikle Galata ve Çevresi masaya yatırıldı. Galata'nın önceki, şimdiki ve gelecekteki süreci test edildi. Bu veriler, Galata'nın tarihi dokusunu en iyi yansıtan prototip olan Hendek Caddesi'nde örneklendi. Böylece gün boyu 1.5 milyon insan hareketini barındıran Galata'nın uzun soluklu yolculuğu başladı. Başlatılan bu çalışma ile artık ülkemizde planlamanın dahi kurgusu değişiyor...

Projenin Amacı...
Güneyinde Karaköy, kuzeyinde İstiklal Caddesi'nin sergilemiş oldukları hareketli dokuya rağmen Galata, her iki bölge arasında sıkışmış kalmış köhne bir bölge olarak yer alıyor. Galata'nın kuzeyinde yoğun ticaret ve kültürel işlevler yüklenmiş İstiklal Caddesi, metro istasyonunun önemli bir dağılım terminali, güneyinde ise Karaköy vapur iskeleleri terminalleri bulunuyor. Semtin bu özelliklerinden dolayı çok sayıda yaya ve taşıt trafiğine sebep olacağı bilindiğinden, bu bölgenin çevresi ile birlikte değerlendirilmesi gereği ortaya çıkıyor.


Tarihi ve kültürel kimlik öğelerinin ön plana çıkartıldığı yapılar ile özgün sokak dokusuna ve yapı adalarına tezat teşkil eden kullanımların yer aldığı bölgede, yaya ve taşıt trafiğinde çeşitli sorunlar yaşanıyor. Ulaşım sorununu çözümlemek amacı ile inceleme bölgesinde farklı yaya ve taşıt ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesi ve alanın kullanım açısından yeniden ele alınması düşünülüyor.

Yerli ve Yabancı Üniversitelerle İşbirliği
Çalışma; İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanlığı'na bağlı Yerleşmeler ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İŞAT (İstanbul Şehircilik Atölyesi) ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Çevre ve Uyg-Ar Merkezi tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Proje Kasım 2002'de 120 milyar+KDV bedelle ihale edilmişti. Çalışmada Space Syntax Yöntemi ve aynı isimli bir bilgisayar modelinden yararlanıldı.

Proje Aşamaları
Analizlerin ilk aşamasında mevcut yaya hareketleri ve potansiyelleri araştırıldı. Bu amaçla ön görülecek noktalarda ve yol güzergahlarında sayımlar yapıldı. Yörenin tarihi geçmişini araştıran harita ve dokümanlar, tescilli eserlerin tespit edildiği paftalar, arazi kullanım etütleri, bina cins ve kaliteleri, bina kat adetleri, mülkiyet analizi, uygun görülen yol güzergahlardaki yaya ve taşıt trafiği sayımları, alt bölge özelliklerini tanımlayan sentez paftaları ve proje süreci içinde gerekecek dokümanlar bölgenin bugünkü durumunu açıklamak üzere hazırlandı.

Projenin Hedefleri:
· Alanın mevcut mekansal yapısı ve yaya hareketlerinin dokusunu değerlendirmek
· Yeni metro istasyonunun, ticaret merkezlerine ait plan önerilerinin analiz edilmesi ve bu yeni alanların bölgenin ulaşılabilirlik ve girilebilirlik dokuları üzerinde yaratacağı değişimler
· İlgili kuruluşlara; mekan kullanım dokusu üzerinde olası etkiler konusunda tavsiyelerde bulunmak, yatırımcıları bilgilendirmek, uzun dönemde şehir merkezi ile ilişkili olarak Galata'nın yeniden yapılanması konusunda stratejiler belirlemek
· Güzelleştirici ve iyileştirici tasarım önerilerinde bulunmak.

Space Syntax; kendisini çevreleyen bölgelerden izole olmuş olan Galata bölgesi'nin, komşuluğundaki bu bölgeler ile bütünleşmesini sağlamak amacı ile işlevler ve yol ağları arasında ilişkiler kurarak çözümler getirecek.

Semtte şehrin estetiğine ve işlevsel kullanımlarına katkıda bulunacak, restore edilerek yeni işlevler kazandırılmış olan yapıların yoğun olduğu yaya sokakları (örneğin Hendek Caddesi) ile turizm potansiyelini ön plana çıkaracak, ve bugün çöküntüye uğramış Galata'ya yeni bir imaj kazandıracak şehirsel tasarım ve planlama çalışması hedefleniyor.

Bölgede güvenli bir ortamın yaratılması da ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir amaç... Tehlikeli, korkulan bir bölge yerine huzurlu ve güvenli mekan oluşturmak bölgede ayrı bir çekicilik yaratacak. Projenin hazırlanmasında daha önce hazırlanmış ve proje alanı ve yakın çevresini etkileyen plan ve proje çalışmaları da alınıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-turkiyenin-ilk-kentsel-donusum-modeli-ile-canlaniyor_8552.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!