Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galataport İhalesini Alan Belli Oldu!

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait İstanbul Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesi sonuçlandı. İhaleyi en yüksek teklifi 702 milyon dolarla Doğuş Holding verdi.

yapi.com.tr
Galataport İhalesini Alan Belli Oldu!

Birinci elemeli turda en düşük teklifi veren Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu elendi. Torunlar GYO da 2. turda elendi. Açık artırmada başlangıç tutarı 701 milyon dolar. Salıpazarı 702 milyon dolara Doğuş Grubu kazandı.

İhaleye katılanlar

Salıpazarı Liman Sahası'nın 30 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirme ihalesine katılmak üzere teklif veren firma ve ortak girişim grupları şöyle:

Doğuş Holding A.Ş.

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Global Yatırım Holding A.Ş.-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi A.Ş. Ortak Girişim Grubu

Salıpazarı Limanı’nın tarihçesi

Salıpazarı Limanı 1986 yılına kadar Türkiye'nin ithalat yapılan en büyük limanıydı. 1986 yılında yük gemisi trafiğine kapatılan liman 1988'de de TIR'lara kapatıldı.Salıpazarı Limanı halen yükleme, boşaltma ve depolama hizmeti verirken, İstanbul'a gelen kruvaziyer yolcu gemileri de bu limana yanaşıyor.

Özellikleri

Salıpazarı Liman Sahası 30 bin 175 metrekare açık alana ve 78 bin 810 metrekare kapalı alana sahip.Dört adet antreposu olan liman günde ortalama 11 gemi kabul edebiliyor. Limanın iskele uzunluğu ise 1.150 metre.

İlk ihalede ne olmuştu?

Eylül 2005'te yapılan ilk ihale 49 yıllık işletme hakkını içeriyordu.İhaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon Euro'luk en yüksek teklifle kazanmıştı.Ancak ihale Danıştay tarafından Aralık 2005'te iptal edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galataport-ihalesini-alan-belli-oldu-_108713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!