Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karaköy'de Gayrimenkul Fiyatlarına Galataport Dopingi

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre Galataport projesi henüz yapım aşamasına başlamadan bölgede gayrimenkul fiyatlarını tümüyle değiştirmiş bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre 2006 yılında metrekaresi 3000-4000 TL aralığında olan emlak fiyatları, şimdiden 8000-9000 TL aralığına yükseldi.

yapi.com.tr
Karaköy'de Gayrimenkul Fiyatlarına Galataport Dopingi

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ Raporlama ve Araştırma Yöneticisi Gökçen Taşkın, 2005 yılından bu yana gündemde olan Galataport'un 2013'te yapılan ihalesini Doğuş Holding'in 702 milyon dolarla kazandığını anımsatarak; projenin henüz kamuoyu ile paylaşılmamasına rağmen çalışmaların devam ettiğini, ancak plan kararlarına göre uzmanların belli öngörülerde bulunduğunu belirtti.

"Çok işlevli kompleks bir proje"

Taşkın, söz konusu öngörülere göre proje kapsamında perakende, otel ve ofis katlarına yer verileceğini; perakendenin, hem AVM hem de cadde perakendesi şeklinde olacağını ifade etti. Denizcilik ve tersanecilik, gümrük, taşıma, lojistik gibi birçok firmanın projeyle birlikte Karaköy’e yöneleceği için ofis katlarının olmasının da beklendiğini belirten Taşkın, ancak Karaköy’de şu anda en büyük patlamanın otel sektöründe yaşandığını kaydetti.

Hâlihazırda birçok işyeri ve iş hanının pansiyon ve hostel olarak işlevini değiştirdiğini, büyük oyuncuların ise otel yatırımlarını Karaköy ve yakın çevresine yönlendirdiğini ifade eden Taşkın, proje kapsamında ayrıca denizle bütünleşme yaratacak işlevlere yer verilmesinin beklendiğine işaret etti. Gösteri, konser ve sergi salonu gibi çok yönlü kullanılabilecek bir performans merkezine kamusal anlamda da ihtiyaç olacağını belirten Taşkın; bunların dışında gemilerin iskele alanı, yolcuların karşılanması ve transferi için mekanların da yaratılacağı kanaatinin paylaşıldığını ifade etti.  

"Karaköy'de gayrimenkul sektörünü değiştiren proje"

Karaköy'ün Galataport projesiyle zaman içerisinde kademeli olarak dönüşüme uğradığını ifade eden Taşkın, iptal olan proje döneminde hareketlenen bölgenin şimdi birçok yatırıma ev sahipliği yaptığını söyledi. Galataport projesinin hemen paralelindeki Kemeraltı Bölgesi’nde Mumhane Caddesi, Kemankeş Caddesi ve Necatibey Caddesi’ndeki birçok eski işletmenin artık kafeterya ve restorana dönüştüğünü belirten Taşkın; bu işletmelerin özgün tasarımları ve yaratıcı dekorasyonları ile alternatif yarattığını aktardı. Çoğunlukla yabancı turistlere ev sahipliği yapan pansiyonlar, sanat galerileri, sanatçılara kiralanan stüdyolar ve atölyelerin sayısında da hızlı bir artış gözlendiğini ifade eden Taşkın, bu gelişmelerin bölgede beklenen genel dönüşümün öncüleri olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Esas belirgin değişim, üç yıl içerisinde gerçekleşecek"

Karaköy’de gayrimenkul sektöründeki esas belirgin değişimlerin üç yıl içerisinde gerçekleşmesinin beklendiğini ifade eden Taşkın, buna bağlı olarak sektörün önde gelen firmalarının bölgedeki otel yatırımlarına hız verdiklerine işaret etti. Bölgede inşaatı başlayan ve devam eden yaklaşık 10 civarında otel projesi bulunduğunu ifade eden Taşkın; yatırımların sadece büyük otelleri kapsamadığını, önemli markaların ve markalı restoran zincirlerinin de bölgede mağaza yarışı olduğunu kaydediyor. Süreç içinde özellikle kuyumculuk ve hediyelik eşya dükkanlarının da artacağını düşündüklerini söyleyen Taşkın, 8 yıl önceki Karaköy ile şimdiki Karaköy arasında gayrimenkul sektörünün ilerleyişi anlamında büyük farklar olduğunun altını çizdi.

"Bölge artık daha üst gelir seviyesine sahip kişilerce tercih edilmeye başlandı"

Taşkın, yıllar önce ilk ihaleyle başlayan bu değişimin hızla otelcilik ve perakende sektörünü kendine çektiğini; ilk ihaleden önce Karaköy'ün iş hanlarının olduğu, eski zanaatların toplandığı bir mevki konumunda iken, şimdi tüm büyük firmaların yatırım yapma yarışına girdiği bir bölge haline geldiğini belirtti. Bu süreçte bölgeyi ziyaret edenlerin profilinin de değiştiğini kaydeden Taşkın, bölgenin artık daha üst gelir seviyesine sahip kişilerce tercih edilmeye başlandığını; kişisel tasarımların satıldığı hediyelik eşya dükkanları, iç mekanları zevkle döşenmiş yeme içme yerleri, sanat galerileri, stüdyolar ve atölyelerle ön dönüşümün gözle görülür hale geldiğini ifade etti. Bölgenin açılan pansiyonlarla şimdiden yabancı turistlere ev sahipliği yapar konuma yükseldiğine dikkat çeken Taşkın; Mumhane Caddesi ile Kemankeş Caddesindeki dükkanlarının fonksiyonel dönüşüm açısından yoğunluk yaşanan dükkanların başında geldiğini belirtti. Bölgenin ayrıca Asmalımescit, İstiklal Caddesi, Galata, ve Cihangir gibi turistik bölgelere yürüme mesafesinde olduğunu dile getiren Taşkın, Galataport projesiyle Karaköy’de dönüşüm tamamlandığında bölgenin bütüncül bir turizm alanı haline gelmesinin beklendiğini vurguladı.

"Emlak fiyatlarını katlıyor"

Sekiz yıl içerisinde yaşanan iki ihale sonrasında bölgedeki emlak fiyatlarının tavan yaptığına dikkat çeken Taşkın, sekiz yıl önce 3000 TL/m2 - 4000 TL/m2 olan birim metrekare değerlerinin günümüzde 8000 TL/m2 - 9.000 TL/m2'ye yükseldiğine işaret etti. 90 - 100 metrekare civarında oturum alanı olan 5 katlı bir binanın ortalama satış değerinin 2 ila 2,5 milyon dolar civarlarında olduğunu, söz konusu rakamların sekiz yıl önce hayal bile edilemeyeceğini ifade eden Taşkın; sonradan iptal edilen ilk ihale ile bölgede aniden hareketlenen gayrimenkul sektörünün son ihale ile yükselişini sürdürdüğünü söyledi. Bölgede kar marjının yüksek olduğunu, 40 - 50 metrekarelik bir dükkanın devir ücretinin bile 100 - 150 bin TL civarında olduğunu kaydeden Taşkın; sadece dükkândan çıkmak için bile bu rakamların istendiği bölgede birim metrekare değerleri açısından tırmanışın devam etmesinin beklendiğini belirtti.

Ayrıca bölgeye henüz son kullanıcıların yerleşmemiş olduğunu söyleyen Taşkın, gayrimenkul alım satımlarında sirkülasyonun devam ettiğini, gayrimenkul yatırımı yapıp bir yıl içerisinde satış gerçekleştiren yatırımcıların yüzde 40-50 aralığında kar elde ettiğine vurgu yaptı.

"Galataport Karaköy'ü kökten değiştirecek"

Galataport projesi 3 ila 5 yıl içerisinde hayata geçtiği takdirde Karaköy bölgesinin kimliğinin tamamen değişeceğini belirten Taşkın, bölgenin tamamen turistik bir bölge haline geleceğini ve İstanbul'u ziyaret eden yabancı turistlerin ilk adresi haline dönüşeceğinin altını çizdi. Taşkın, proje kapsamında gerçekleştirilecek olan kongre, sergi ve gösteri merkezleri ile bölgenin uluslararası organizasyonlara ev sahipliği de yapacağını ifade ederek; bölgenin tamamen turistik bir kimlik kazanacağını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karakoyde-gayrimenkul-fiyatlarina-galataport-dopingi_121775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!