Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İki İhale, 6 Fark!

Galataport ihalesinde 2005 yılında yapılan ilk ihalede oluşan 3.5 milyar avroluk fiyatın ardından, önceki gün gerçekleşen ihalede en yüksek fiyatın 702 milyon dolar olması tartışmaları da beraberinde getirdi. Ancak Özelleştirme İdaresi yetkilileri, iki ihale arasındaki 6 farka dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
İki İhale, 6 Fark!

Halk arasında Galataport olarak bilinen Salıpazarı Liman Sahası ihaleleri arasındaki farklar açıklandı. ÖİB’ye göre, ilk ihale yap-işlet-devret şeklinde gerçekleşirken; son ihalede “işletme hakkı devri” yöntemi kullanıldı. 2005 yılındaki ihalede Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeyi uygulama zorunluluğu getirilirken; önceki günkü ihalede bu koşul da değiştirildi. Radikal Gazetesi’nin haberine göre geliştirilecek proje için Koruma Kurulu’nun onayının alınması, 10 metre genişliğinde kazıklı rıhtım yapılması ve tescilli binaların restorasyonu son ihalenin koşulları arasında yer aldı. Toplam inşaat alanı da 202 bin metrekareden 129 bin metrekareye düşürüldü.İmar planı, yapılaşma koşulları, yatırım şartları, işletme süresi, taşınmazlar üzerindeki tasarruf hakları açısından iki farklı ihaleden bahsedildiğini, bu nedenle kıyaslama yapılamayacağını belirten yetkililerin verdiği bilgilere göre 8 yıl arayla gerçekleşen iki ihale arasındaki farklar şöyle:

1- İhale yöntemleri: 2005 yılında yapılan ihalede yap-işlet-devret yöntemi belirlenmişti, önceki günkü ihalenin yöntemi ise işletme hakkı devri oldu.

2- Süre: İlk ihalede süre 49 yıl iken, son ihalede bu süre 30 yıla indi.

3- Ödeme koşulları: 2005 yılında gerçekleşen ihalede verilen en yüksek teklife göre ilk 5 yılda ihale bedelinin yüzde 1.85’i, 10. yılda ise yüzde 2.58’i, 20. yılda yüzde 15.51’i, 30. yılda yüzde 24.79’u, 40. yılda ise yüzde 50.53’ü ödenecekti. Doğuş Grubu ’nun kazandığı ihalede ise teklifler peşin esasına bağlı olarak alındı. Vadeli ödeme seçeneğinde ise yüzde 20 peşin, 2 yıl anapara ödemesiz, libor artı 2.5 vade farklı ödeme dikkate alındı. Bu seçenekte bakiye dört eşit taksitte ve libort artı 2.5 vade farkı ile birlikte ödenecek.

4- Taşınmazlar: Kutman-Ofer ikilisinin kazandığı ilk ihalede, kazanan grup tapuda üst hakkı tesis edebiliyordu. Buna göre, kazanan grup taşınmazlar üzerinde ipotek tesis edebiliyordu. Bu kolaylık son ihalede kaldırıldı.

5- Yatırım şartı: 2005 yılındaki ihaleye, Koruma Kurulu tarafından onaylanan projenin uygulanması zorunluluğu getirilmişti. Önceki günkü ihalede ise bu durum da değişti. Buna göre geliştirilecek proje için Koruma Kurulu’nun onayının alınması şartı getirilirken, getirilen diğer şartlar da “10 metre genişliğinde kazıklı rıhtım yapılması ve tecilli binaların restorasyonu” oldu.

6- Yapılaşma koşulları: İlk ihaledeki emsal 2, binaların yüksekliği 30.5 metre; toplam inşaat alanı da 202 bin 415 metrekare olarak belirlenmişti. Bu koşulların tamamı değişti. Emsal 1.5’e çekilirken, binaların yüksekliği 12.5, 15.5 ve 18.5 metre olarak tespit edildi. Toplam inşaat alanı da 129 bin 365 metrekareye düştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-ihale-6-fark_108771.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!