Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

GAP Başkanından Türkiye'ye Çağrı

7 Haziran sonrasında artan terör ve gerginlik, GAP bölgesinde hem turizmi, hem de yatırımları etkiliyor. GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, yaşanan sıkıntılara rağmen yatırım ve çalışmaların devam ettiğini, ancak turizm alanında ciddi sıkıntı yaşandığını açıkladı.

yapı.com.tr
GAP Başkanından Türkiye'ye Çağrı

Karahocagil, çözüm sürecinin durmasıyla, bölgede zaten var olan "algı probleminin" daha da derinleştiğini, günlük hayatta herhangi bir sıkıntı olmasına rağmen, insanların bölgeye gelmekten çekindiklerini söyledi. Hürriyet Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, GAP İdaresi Başkanı, tüm Türkiye'ye, "burada günlük hayatta sıkıntı yok. Gelin, gezin, yatırım yapın" çağrısında bulundu.


Karahocagil, Şanlıurfa'da düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: "Bizim problemimiz algı problemi. 7 Haziran'dan önce de vardı, yıllar öncesinde de vardı. Günlük hayatta ciddi bir sıkıntı olmamasına rağmen, bunlar Batı'ya, uluslararası camiaya farklı şekilde yansıyor. Bunu değiştirmek çok zor. Bu algıdan Adıyaman bile etkileniyor. Nemrut, dünyanın en önemli destinasyonlarından biridir. Burası bile sırf bölgede olduğu için etkileniyor. Günlük hayat zora girmiş de ondan değil. Sadece algıdan rezervasyonlar iptal ediliyor."

"Yatırım artışı vardı"

Çözüm sürecinin etkin olduğu dönemde, bölgede de huzur ortamının hakim olduğunu anlatan Karahocagil, "Çözüm süreci ile yaşanan bir huzur ortamı vardı. Hem yatırımlar, hem sosyal hayat gelişiyordu. Gerçekten vatandaşımızın da çok mutlu olduğu birkaç yılı geçirdik. Dışardan ciddi yatırımcılar da gelmeye başlamıştı. Otel zincirleri geldi, Mardin, Diyarbakır, Urfa'da ciddi yatırımları oldu. Sanayiciler geldi. Ciddi yatırım artışı, bu huzur ortamı sayesinde sağlanmıştı. Bu huzur ortamı sıkıntıya girdi çözüm sürecinin durmasıyla birlikte" dedi.

"Sıra üstyapıda"

Karahocagil, Şanlıurfa'da düzenlediği basın toplantısında 1980'lerde oluşturulmuş GAP projesinde altyapı yatırımları için milyarlarca TL harcandığını, ancak artık sıranın "üstyapıya geldiğini" belirterek, "altyapıya bugüne kadar milyarlarca TL yatırım yaptık. Şimdi artık üstyapıya, insana, şehrimize yatırım yapmaya geldi" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gap-baskanindan-turkiyeye-cagri_135442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!