Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

GAP ile İçme Suyu Sorunu Çözüldü

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, GAP kapsamında yapılan yatırımlarla bölgedeki illerin içme suyu sıkıntısı çözüldü.

yapi.com.tr / AA
GAP ile İçme Suyu Sorunu Çözüldü

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılan yatırımlarla bölgedeki illerin içme suyu sıkıntısı çözüldü. 2019 yılı sonuna kadar hizmete alınacak tesislerle de temin edilen su miktarının 800 milyon metreküpe çıkarılması hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, GAP'ın, Türkiye'nin en büyük kalkınma projesi, dünyanın da sayılı projelerinden birisi olduğunu belirtti. GAP'ın eğitimden sağlığa, sulamadan ziraata, ormancılıktan hayvancılığa, kültürden turizme, altyapıdan sanayiye her alanda bölgenin kalkınması ve refah seviyesinin artması için entegre bir proje olduğunu dile getiren Eroğlu, hükümetin halkın refahı adına son 14 yılda bölgeye 105 milyar lira yatırım yaptığını kaydetti.

Bakan Eroğlu, "GAP bölgesi yatırımlarının toplam kamu yatırımları içerisindeki payı 2002'de yüzde 5 iken 2015'te yüzde 10,5'e çıktı. GAP'a yatırım ödeneği artırılmaya devam edecek. 2019 yılı sonuna kadar GAP için bakanlığımız tarafından toplam 33 milyar 600 milyon lira yatırım yapılacak." dedi.

"İllerin tamamının içme suyu meselesini masaya yatırdık"

Vatandaşların hayat şartlarının iyileşmesi adına öncelikli yatırımlardan birinin de içme suyu sektörüne yapılan yatırımlar olduğunu aktaran Eroğlu, "Bu bağlamda bölgedeki illerin tamamının içme suyu meselesini masaya yatırdık, çözüm adına ciddi çalışmalar yaptık. 2003 yılından önce bütün illerin içme suyu sıkıntısı vardı. Yaptığımız çalışmalar ve hizmete aldığımız tesisler ile bu problemi ortadan kaldırdık." ifadelerini kullandı. GAP illeri arasında Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt'in yer aldığını anımsatan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu illerimizde yaşayan yaklaşık 8,5 milyon vatandaşımızın içme suyu problemini 2003 yılından bu tarafa hizmete aldığımız tesislerle 618 milyon metreküp içme suyu temin ederek ortadan kaldırdık. 2019 yılı sonuna kadar ise hizmete alacağımız tesisler ile temin edilen su miktarını 800 milyon metreküpe çıkaracağız."

"Planlamalar 40-50 yıl sonrası nüfusa göre yapılıyor"

Bakan Eroğlu, illere içme suyu temin ederken 40-50 yıl sonrasının nüfusunun da hesaba katılarak planlamaların yapıldığını söyledi.

ETİKETLER: GAP İçme Suyu
http://www.yapi.com.tr/haberler/gap-ile-icme-suyu-sorunu-cozuldu_152754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!