Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Gayret Gösterdik ama Engellere Takıldık’

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nde istifalar kesinleşti. Dün Yürütme Kurulu’nun dört üyesi, basın açıklamasıyla istifa ettiklerini duyurdu. Nuri Çolakoğlu, Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr. İskender Pala ve Gürhan Ertür ‘istifa ettiklerini’ duyurdukları açıklamada, ‘birtakım engellere takıldıklarını’ söylediler.

Radikal Gazetesi
‘Gayret Gösterdik ama Engellere Takıldık’

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nde istifalar kesinleşti. Dün Yürütme Kurulu’nun dört üyesi, basın açıklamasıyla istifa ettiklerini duyurdu. Nuri Çolakoğlu, Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr. İskender Pala ve Gürhan Ertür ‘istifa ettiklerini’ duyurdukları açıklamada, ‘birtakım engellere takıldıklarını’ söylediler. Yönetim kurulu üyelerinin açıklaması şöyle:

“İstanbul’u 2010 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti yapmak için uzun zamandır gayretle çalıştığımız 2010 AKB Yürütme Kurulu Üyeliği’nden kendi irademizle istifa ettik. İstanbul ve Türkiye için büyük bir fırsat olarak gördüğümüz bu projede güzel şeyler yapmak istedik; bazılarını yaptık, bazılarını yürürlüğe koyduk, bazılarını tasarladık, bazılarının ilişkilerini kurduk. Vardığımız noktayı da sizlere Kasım 2008’de basılı olarak sunduk. Lakin karşılaştığımız olumsuzlukları giderme konusunda gayret göstermemize rağmen birtakım engellere de takıldık. İstanbul’un, 2010 yılında hak ettiği başarıyla kültür başkenti olabilmesi ve bu projenin her bakımdan mükemmel yürümesi yolunda biz de ayrı bir engel olmak istemediğimiz için şimdi kenara çekiliyoruz. İstifamız kişi yahut kurumlara karşı yapılmış bir hareket olmayıp tamamen projenin selameti amacını gütmektedir.

Bizler, ülkemizin kültür sanatla ilgili önemli kişilerinin yer aldığı Danışma Kurulu tarafından seçildik. Teveccüh ve iyi niyetlerine teşekkür ederiz. Danışma Kurulu tarafından seçilecek yeni üyelere, arzu ettikleri takdirde destek olmaya devam edeceğiz. Çalışmalarını huzur ve güvenle yürütebilmeleri adına da - kişilik haklarımız saklı kalmak koşuluyla- bizim çalıştığımız dönemle ilgili susma hakkımızı kullanacağız. 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecinin başarıya ulaşmasını yürekten destekliyoruz. Kamuya saygıyla duyururuz.”

Aylardır süren bir mesele

İstifaların hemen ardından İstanbul 2010 Ajansı adına da bir açıklama yapıldı. İstifa edenlere katkılarından dolayı teşekkür eden ve bundan sonra da 2010’un yanında duracaklarına olan inancı belirten açıklamada, yeni üyelerin atanması için çalışmaların hemen başlatıldığı belirtiliyor.

Yeni üyeler, yasaya göre sivil toplum ve devlet temsilcilerinin görev yaptığı Danışma Kurulu tarafından seçiliyor. Radikal’in görüştüğü Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, 2010 Danışma Kurulu’nun 16 Mart’ta rutin toplantısı olduğunu, bu tarihin daha önceye çekilebileceğini ve ilk toplantıda mutlaka ayrılan üyelerinin yerine yenilerinin seçileceğini anlattı. Kavi, yaşanan krizle ilgili olarak “Bu ajansın çeşitli kurumları var. Geçmişte benzeri olmayan bir yapı. Genel Sekreterlik yapısı da bir hayli büyüdü. Pek çok artistik direktörlük var. Bu bir ekip çalışması ama anlıyorum ki bu ekipte bir takım uyumsuzluklar oldu” dedi.

2010 Genel Sekreteri Eyüp Özgüç’le Yürütme Kurulu arasındaki çekişmenin istifaya doğru gittiği, 27 Şubat’ta haber olmuş, dört ismin istifa ettiğini ise 3 Mart’ta ilk kez Radikal duyurmuştu. Taraflardan konuyla ilgili özel bir açıklama ise yapılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayret-gosterdik-ama-engellere-takildik_67203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!