Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Tek Bir Mevzuatta Toplanmalı

"Dönüşüm yaparak, hem depremden korunmak, hem iç ekonomiyi büyütmek, hem de gayrimenkul ihraç etmek istiyorsak; önce bunun önünü tıkayan engelleri kaldırmalıyız" diyen Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ali Yüksel, 'kentsel dönüşüm yasası'nın işleyişiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Tek Bir Mevzuatta Toplanmalı

Kentsel dönüşümün gayrimenkul hukuku alanında yeni ve olağanüstü bir çağ açtığını söyleyen Ali Yüksel, ancak çürük olarak vasıflandırılmış 6,5 milyon binanın bugünkü hızda yenilenmesinin minimum 50 yıl süreceğini savundu ve oluşturulan yasanın daha kapsamlı değerlendirilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Özel gayrimenkul mahkemeleri kurulsun

Gayrimenkul alanını düzenleyen 200 civarında mevzuat bulunduğuna ve bu mevzuatların onlarcasının birbiriyle çelişkili olduğuna dikkat çeken Yüksel, şunları söyledi:

"Gayrimenkulün tek bir mevzuatta toplanması gerekir. Özel gayrimenkul mahkemeleri kurularak, uzman hakimler tarafından bu tip davalara tek bir kalem altından bakılmalı. Oysa şu anda bu davaların adli mahkemede mi, yoksa idare mahkemelerinde mi görüldüğü yönünde tartışmalar var. Ayrıca Afet Yasası, birçok temel yasayı da askıya alıyor. Bu nedenle hızlı ve geçici bir dönem için uygulanmalı ve onlarca yıl devam etmemesi sağlanmalı. Eğer kentsel dönüşüm işleyişi onlarca yıl devam ederse, büyük kargaşa çıkar. Kargaşa çıkmaması için önerilerimize uygun devam yasaları ve yönetmelikleri çıkarsa, çabuk bir dönüşüm gerçekleştirilebilir. Örneğin özellikle belli bölgelerde Kentsel dönüşüm yasasının tam olarak uygulanabilmesi ve insanların kentsel dönüşüme evet demeleri için, bakanlığın bazı hazine veya kamu alanlarından bu kişilere hak vermesi problemi çözer ve uygulamayı kolaylaştırır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-tek-bir-mevzuatta-toplanmali_109230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!