Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği' Resmi Gazete'de

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan 'Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

yapi.com.tr / AA
'Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği' Resmi Gazete'de

SPK'nın açıklamasında, Tebliğ ile söz konusu fonların kurulmasına, faaliyetlerine, nitelikli yatırımcılara satışına ve faaliyetlerine ilişkin esaslar ayrıntılı olarak düzenlendiği belirtildi. Tebliğ ile Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) portföy yönetim şirketleri ile gayrimenkul portföy yönetim şirketleri tarafından kurulabileceği kaydedilen açıklamada, GYF katılma paylarının nitelikli yatırımcılara satılacağı aktarıldı.

Açıklamada, GYF'lerin toplam değerinin en az yüzde 80'inin gayrimenkul yatırımlarından oluşmasının zorunlu olduğu vurgulanırken, gayrimenkul yatırımlarının arsa, arazi, konut, ofis, alışveriş merkezi, otel, lojistik merkezi, depo, park, hastane ve benzeri her türlü gayrimenkul olabileceği bildirildi.

GYF portföyündeki varlıkların, uluslararası uygulamalara paralel şekilde bağımsız bir portföy saklayıcısı tarafından saklanması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"GYF, sadece tapuya tescil ve tescile bağlı değişiklik, terkin ve düzeltme işlemleri ile sınırlı olarak tüzel kişiliği haiz addolunmuştur. Fonların asgari portföy büyüklüğünün katılma paylarının satışına başlandığı tarihi müteakip en geç bir yıl içerisinde 10 milyon liraya ulaşması zorunludur. Fonların süreli veya süresiz olarak kurulmalarına imkan tanınmıştır. Fon içtüzüğünde yer verilmesi kaydıyla portföyün gayrimenkul yatırımlarından oluşan bölümüne ilişkin performans ücreti alınmasına imkan sağlanmıştır. Gayrimenkul yatırımlarının değerlemesinin asgari olarak her takvim yılı sonu itibari ile Kurulca uygun görülen değerleme kuruluşlarınca yapılması zorunlu tutulmuştur".

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-yatirim-fonlarina-iliskin-esaslar-tebligi-resmi-gazetede_115518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!