Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Gayrimenkul Yatırımcıları için Yeni Fırsat Kapısı: Öğrenci Yurtları

Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Departmanı’nın hazırladığı 'İstanbul Yurt Sektörü Raporu'na göre, uygun lokasyonda ve profesyonel bir yönetimle yatırımı yapılan yurtlar kendisini 10 yıldan daha kısa sürede amorti ediyor.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Yatırımcıları için Yeni Fırsat Kapısı: Öğrenci Yurtları

Son yıllarda özellikle özel üniversitelerin sayısında artış yaşanmasına rağmen, öğrenci yurtlarında aynı hızda artış olmadığını ve bu konuda büyük bir talep açığı bulunduğunu gözler önüne seren İstanbul Yurt Sektörü Raporu, potansiyel yatırım bölgelerini tespit ediyor; ihtiyaç duyulan yurt tiplerini ve büyüklüklerini ortaya koyuyor. Uzmanların İstanbul’daki üniversite kampüslerini ve yurtları ziyaret ederek analiz ettiği, öğrenci yurtları kapsamında arz talep dengesinin büyük fotoğrafının çekildiği raporda, yatırımcıların önünde duran dev fırsatlar da açığa çıkıyor.

Fatih, Beşiktaş ve Şişli yurt kapasitesinin en fazla olduğu ilçeler

Rapora göre İstanbul’da bulunan öğrenci sayıları ve yurt kapasitelerinin ilçelere göre dağılımına bakıldığında, kapasitenin en fazla olduğu ilçelerin Fatih, Beşiktaş ve Şişli, en az olduğu ilçelerin ise Kartal, Bağcılar ve Bayrampaşa olduğu görülüyor.

Bakırköy, Bahçelievler ve Beyoğlu yurt yatırımı açısından en cazip bölgeler

Bölgelerdeki öğrenci sayıları ve yurt kapasitelerini karşılaştıran rapora göre İstanbul’da yurt yatırımı açısından en cazip bölgelerin Bakırköy, Bahçelievler ve Beyoğlu olduğu görülürken; cazibesi en az olan bölgelerin Zeytinburnu, Bayrampaşa, Ümraniye ve Ataşehir olduğu dikkat çekiyor. Kentin merkezi bölgeleri Fatih, Beşiktaş ve Şişli’de yurt yoğunluğunun fazla olmasına rağmen niteliksel anlamda yetersiz kaldığını belirten uzmanlar, bu bölgelere olan talebin devam edeceğini söylüyor. Uzmanlar rapordaki bütün indikatörleri değerlendirdiklerinde, yurt sektörü açısından en çok Avrupa Yakası’nda Havaalanı bölgesinin potansiyel taşıdığını düşündüklerini belirtiyor.

Alternatif ulaşım sistemleri mesafeyi ikinci plana atıyor

Uzmanlar, üniversite çevrelerinde yeterli ve nitelikli yurt veya konut imkanlarının bulunmamasının, kent merkezi içinde yer alan devlet ve özel yurtların ise fiyatlarının yüksek olmasının öğrencileri alternatif çözüm üretmeye zorladığını belirtiyor. Bu çözümlerden birinin kampüslerine ulaşım sağlayabilecekleri alternatif ulaşım sistemlerine yakın lokasyonlar olduğunu belirten uzmanlar, buralarda 3 veya 4 kişilik kiralık evlere talep gösterdiklerini vurguluyor.

İstanbul’da 50 üniversite, 349 öğrenci yurdu bulunuyor

2014 yıl sonu itibariyle İstanbul’da 9’u devlet, 41’i özel üniversite olmak üzere toplamda 50 adet üniversite bulunuyor. Bu veriye göre Türkiye’de bulunan üniversitelerin yüzde 29’u İstanbul’da. ÖSYM’nin açıklamış olduğu verilere göre İstanbul’da 2012-2013 yılları arasında lisans ve ön lisans düzeyinde üniversiteye giriş yapan öğrenci sayısında geçen yıldan bu yana yüzde 14,6 artış görülüyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Departmanı’nın yapmış olduğu araştırmaya göre 2014 yıl sonu itibariyle İstanbul’da bulunan yurtların yüzde 12’sini karma öğrenci yurtları, yüzde 39’unu erkek öğrenci yurtları ve yüzde 48’ini ise kız öğrenci yurtları oluşturmakta. 169’u kız, 137’si erkek ve 43’ü karma olmak üzere toplamda 349 adet öğrenci yurdu mevcut. İstanbul’da bulunan yurtların 89 adeti Anadolu Yakası’nda, 260 adeti ise Avrupa Yakası’nda bulunuyor. Anadolu Yakası’nda bulunan yurtlar toplamda 20 bin 431 kişi, Avrupa Yakası’nda bulunan yurtlar ise 46 bin 009 kişi kapasiteli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-yatirimcilari-icin-yeni-firsat-kapisi-ogrenci-yurtlari_130594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!