Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye'de Alternatif Yatırımların Önü Açık"

Geleneksel gayrimenkul yatırımlarının yerini yenilikçi alternatif gayrimenkul yatırımları alıyor. HAS Mimarlık kurucu ortaklarından Ayşe Hasol Erktin, "Türkiye'de geldiğimiz noktada, ekonomik kalkınma modeli olarak inovasyon ve araştırma temelli yatırım anlayışı alternatif yatırımların önünü açtı" dedi.

yapi.com.tr
"Türkiye'de Alternatif Yatırımların Önü Açık"

Foto: Anadolu Sağlık Merkezi

Alternatif gayrimenkul yatırımları, konut, AVM ve ofis yatırımları gibi geleneksel gayrimenkul yatırımların dışında, toplumun yeni ihtiyaçlarına yönelik yapılan binalar olarak adlandırılıyor. "Türkiye'de geldiğimiz noktada, ekonomik kalkınma modeli olarak inovasyon ve araştırma temelli yatırım anlayışı alternatif yatırımların önünü açtı" diyen Ayşe Hasol Erktin; konuya ilişkin değerlendirmesinde, yüksek teknolojiye yönelik çalışan beyaz yakalıların yalnızca gelişmiş laboratuvarlar değil, iyi bir çalışma ortamı da beklediğine işaret etti.

Gelişen sektörde, özellikle yüksek teknoloji gerektiren hastane ve ofis projelerinde edindiği deneyim ve çok sayıda teknik danışmanla ortak çalışma yürüten Erktin, "Beyin göçünü tersine çevirecek bu yatırımlar; yurtdışına giden Türk araştırmacıları, hem araştırma olanakları hem de çağdaş çalışma ortamları sağlayarak ülkelerine geri kazandırmayı hedefliyor. Yüksek teknoloji binalarında artık estetik ve insan odaklı mimari önem kazanıyor. Bu projeler, özellikle teknolojik olarak karmaşık binalarda mimari estetiği sağlama konusunda firmamıza uzmanlık kazandırdı" diye konuştu.

INGBANKINGBANK projesiSon yıllarda ağırlıklı olarak çalıştıkları alternatif gayrimenkul yatırımları projelerine değinen Erktin, 'yeşil bina' ilkeleriyle planladıkları ING Bank Kahramanmaraş Operasyon Merkezi projesinin, 'operasyon' ve 'çağrı merkezi' olmak üzere iki bölüm halinde inşa edildiğini ve bu projenin yaklaşık 500 kişiye iş olanağı sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi AR-GE merkezi, Bio İstanbul İnovasyon Kampüsü gibi teknolojinin öne çıktığı binaların tasarımlarına devam ettiklerini iletti. Erktin, HAS Mimarlık'ın önemli projelerinden en yenisi olan Irak-Basra'daki Shatt Al- Arab Hastanesi'nin Irak'ın en modern sağlık tesisi olacağını belirtti.


Tasarımın merkezine insan unsurunu yerleştirdiklerini vurgulayan Erktin, "Deneyimlerimiz, yurtdışındaki yeni yatırımcılardan da talep getirdi. HAS Mimarlık, son dönemde Pakistan'da 500 yataklı tıp fakültesi hastanesi ve Katar'da 60 bin metrekarelik bir hastane, Filistin'de 420 yataklı bir hastane için teklif daveti aldı. Türkiye'de özellikle hastane yapıları gibi teknolojinin ağırlıklı olduğu binalarda deneyim kazanan HAS Mimarlık, tasarımda geldiği noktayı, yurtdışı projelerine de yansıtarak çağdaş Türk mimarlığını temsil edecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-alternatif-yatirimlarin-onu-acik_121426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!