Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gayrimenkulde Vatandaşlık Hakkının Etkisini Görmedik"

Cushman & Wakefield yönetici ortaklarından Tuğra Gönden, KDV istisnası ve vatandaşlık hakkının ticari gayrimenkul alanında çok fazla etkisini görmediklerini söyledi.

yapi.com.tr
"Gayrimenkulde Vatandaşlık Hakkının Etkisini Görmedik"

Merkezi ABD'de bulunan gayrimenkul danışmanlık firması Cushman & Wakefield'ın yönetici ortaklarından Tuğra Gönden ve Toğrul Gönden Türkiye'nin emlak ve inşaat sektörü görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KDV istisnası ve vatandaşlık hakkının ticari gayrimenkul alanında çok fazla etkisini görmediklerini söyleyen Tuğra Gönden, son teşviklerin konut sektörünün sıkıntılarının sadece bir parçasını çözdüğünü söyledi.

Gönden, ofis olarak yeni cazibe merkezinin Ataşehir olmaya başladığına işaret ederek, "Beyaz yakalıların yaşamak için tercih ettiği bölge Ataşehir. İnsanlar trafik nedeniyle, şirketler de çalışanlarına yakın olmak istedikleri için ofis olarak bu bölgeyi tercih etmeye başladı." ifadelerini kullandı.

"Şirketler, Dubai yerine Türkiye'ye gelmek istiyor"

Türkiye'nin şirketler tarafından bölgesel üs olarak algılanması nedeniyle çok fazla ofis yapıldığını ifade Gönden de şunları kaydetti:

"Mesela Microsoft, 80 civarı ülkeyi Türkiye'den yönetiyor. Türkiye’deki uluslararası şirketlere baktığımızda Gezi Parkı olaylarından sonra bu eğilim gittikçe azalıyor. Ülkemizi daha iyi anlatmamız gerekiyor. Şu anda potansiyelimizin çok altındayız. Bütün dünyadaki üst düzey yöneticiler Türkiye'ye gelmek istiyor ama Dubai'ye gitmek istemiyor. Türkiye'nin yakın coğrafyasına baktığınız zaman alternatifi neredeyse yok."

"Yeni AVM açmak çok zor"

AVM'lerin yüzde 40-50 doluluk oranlarıyla açıldığını belirten Toğrul Gönden de, "Yeni AVM açmak şu anda geçekten çok zor. Çünkü birçok yerde arz fazlası oluşmaya başladı." dedi.

"Bir sokağın her iki yanında ya da yan yana AVM olmamalı. Özellikle elektronik sektöründe online satışlar da artmaya başladı." diyen Gönden, her şeye rağmen AVM'lerin kapanacağını düşünmediğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulde-vatandaslik-hakkinin-etkisini-gormedik_160390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!