Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazbeton Yunanistan’da da İddialı

AKG Gazbeton Genel Müdürü Mehmet Özdemir, gazbeton ürününde Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan pazarında da iddialı olduklarını kaydetti. AKG

NTV-MSNBCb>AKG Gazbeton Genel Müdürü Mehmet Özdemir, gazbeton ürününde Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan pazarında da iddialı olduklarını kaydetti.

AKG Gazbeton Genel Müdürü Mehmet Özdemir, inşaat sektöründe yaşanan krize rağmen geçen yıl gazbeton pazarını büyütmeyi başardıklarını belirtti.

Gazbetonun, artık daha iyi tanındığını dile getiren Özdemir, şöyle konuştu:
“Gazbeton ürününü tanıtmak için tüm illerde teknik ekipler kurduk. Geçen yıl inşaat mühendisleri, mimarlar ve müteahhitlere yönelik seminerlere başladık. Bu semirlerin olumlu sonuçlarını aldık. Geçtiğimiz yıl inşaat sektöründeki durgunluğa rağmen gazbeton pazarını yüzde 10 büyütmeyi başardık. Türkiye’nin tüketimi şu anda 850 bin metreküp. Gazbetonun avantajları tanındıkça kullanımı da artacaktır.”
İzmir ve Kırıkkale’de bulunan fabrikalarında yıllık toplam 825 bin metreküp gazbeton üretim kapasitesine sahip olduklarını kaydeden Özdemir, Kırıkkale’de bulunan 550 bin metreküplük fabrikanın, “dünyanın en büyük gazbeton fabrikası” olduğunu söyledi.
Özdemir, Kırıkkale’deki üretimle ağırlıklı olarak Türkiye pazarına, İzmir’den ise ihracata çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Geçen yıl 20 bin metreküp olan ihracatımızı 40 bin metreküp seviyesine çıkardık. Bu yıl hedefimiz bunu yine ikiye katlayarak 80 bin metreküpe çıkarmak. Gazbetona dünya pazarlarından gelen talep çok yüksek. Japonya ve Çin’den bile talepler geliyor. Uzak pazarlar içinde ancak navlun fiyatlarının düşük olduğu, Çin gibi ülkelere mal gönderebiliyoruz. Yakın komşularımıza yaptığımız ihracatta önemli yükselişler var.”
Özellikle Yunanistan ile önemli bir ticaret hacmine sahip olduklarını bildiren Özdemir, “Gazbeton sektöründe Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 50’sini, Yunanistan pazarının ise yüzde 35’ini karşılıyoruz. Pazarın ikincisi olduğumuz bu komşumuzda da Türkiye’de olduğu gibi gazbeton tüketimini artırmak için yapılan çalışmalara destek veriyoruz. İhracatımızın büyük bir çoğunluğunu da Yunanistan’a yapıyoruz” dedi.
Özdemir, yurtdışında bir üretim tesisi kurma konusunda ise “Yunanistan’da üretim, neden olmasın? Şu anda böyle bir plan yok ama ileride düşünülebilir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazbeton-yunanistanda-da-iddiali_3469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!