Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazprom Türkiye ile Anlaşmayı Değiştirmeyecek

Türkiye ile Rusya arasında Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı’ndan sevkiyat gerçekleştiren Gazprom, doğalgaz teslim anlaşmasında değişiklik yapılmayacağ

NTV-MSNBCb>Türkiye ile Rusya arasında Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı’ndan sevkiyat gerçekleştiren Gazprom, doğalgaz teslim anlaşmasında değişiklik yapılmayacağını açıkladı.Dünyanın en büyük doğalgaz şirketi Gazprom’un Birinci Başkan Yardımcısı Yuri Komarov, Gazprom’un Türkiye’ye doğalgaz teslimi konusunda mevcut anlaşmanın temel şartlarını değiştirmeyeceğini söyledi.

Komarov, Moskova’da düzenlenen “AB ve Rus Enerji Kaynaklarının Karşılaştırmalı Analizi” konulu panelde yaptığı konuşmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, anlaşmada Rusların doğalgaz karşılığında Türkiye’den mal almasını gerektiren off-set yükümlülükleri olduğunu ve bunun devreye girmesini istedikleri açıklamasına atıfta bulundu.

Gazprom’un Türkiye’ye teslim edeceği doğalgazın fiyatı üzerinde bazı değişiklikler yapma olasılığını ve bazı yerel dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesini göz önünde bulundurduğunu kaydeden Komarov, uzun vadede sözleşmedeki gaz bedelinin yüzde yüz para olarak alınması şartının korunduğunu ifade etti.
Gazprom Basın Bürosu’ndan bir yetkili de, “Mavi Akım projesi için krediler para olarak alındığı için doğal olarak gazın karşılığının mal olarak değil, nakit olarak alınması gerekir. Bu yüzden, gaz bedelinin bir kısmının mal ve hizmet karşılığı olarak ödenmesi kabul edilemez” dedi.
Türkiye, Mavi Akım üzerinden doğalgaz alımını 12 Mart’ta durdurmuş ve anlaşma gereğince 6 ay boyunca karşılıklı arz ve alım garantisi olmadığını belirtmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazprom-turkiye-ile-anlasmayi-degistirmeyecek_6832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!