Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Geberit, Fotoselli Ürünlerle Su Tüketimini Azaltıyor

Geberit, tek başına fotoselli batarya kullanımının bile yılda 168 bin litre su tasarrufu sağlarken çift kademeli yıkama sistemleri gibi teknolojilerin de tüketimi minimize ettiğine dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Geberit, Fotoselli Ürünlerle Su Tüketimini Azaltıyor

Araştırmalar, evrensel bir sorun olan iklim değişikliklerinin yarattığı kuraklığın gelecek yıllarda da artarak devam edeceğini gösteriyor. Bu kapsamda endüstriyel anlamda doğayla uyumlu projelere, şehir düzenlemelerine, inovatif ürün geliştirme süreçlerine ağırlık verilirken su tasarrufuna yönelik kolektif ve bireysel tedbirler de büyük önem taşıyor.

Sadece el yıkama esnasında 4-5 litre su tüketiyoruz
Son verilere göre Türkiye’de üç büyük şehirde çekilen kişi başına günlük ortalama su miktarı İstanbul’da 189, Ankara’da 239, İzmir’de ise 208 litre olarak hesaplandı. Suyun bireysel tüketimini azaltmak üzere geliştirilen endüstriyel ürünler bu kapsamda ön plana çıkarak yüzde 70’ler oranında tasarruf sağlayabiliyor. Sadece el yıkama sırasında ortalama olarak 4-5 lt su tüketildiğine dikkat çeken uzmanlar, fotoselli bataryalarla suyun boşa akışının engellenerek yıkama için gerekli olan yüzde 30’luk kısmının kullanıldığını söylüyor. Alışveriş Merkezleri gibi genel mekanlarda ve hanelerde fazla tüketimi kontrol altına almak adına geliştirilip üretilen fotoselli bataryalar, fotoselli kumanda kapakları, fotoselli gömme rezervuarlar, fotoselli pisuvarlar ile çift kademeli yıkama sistemleri hem temiz su kaynaklarının korunmasına destek oluyor hem de su faturalarını önemli ölçüde düşürüyor.

Geberit Sigma

Fotoselli kumanda kapakları ile bir yılda tam 135 bin litre tasarruf
Pandemi ile birlikte ürün taleplerinde tür olarak bir değişim yaşandığına, hijyen arayışının odağındaki bu talep değişimi ile fotoselli sistemlerin gündeme oturduğunu belirten Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer, “Oluşan talep nedeniyle pazar yüzde 100 büyüyerek öncesinde yüzde 1 pay alan fotoselli ürünlerin pazar payı yüzde 2’ye çıktı. Sektörde farkındalık yaratan bu pazarın gelecek vaat ettiğini biliyoruz. Geberit olarak teknoloji ile birlikte sürdürülebilir tasarrufa nasıl katkı sağlanabilir sorusu üzerine zaten yıllardır çalışan bir kuruluşuz ve oldukça gelişmiş teknolojilere sahip tasarruflu sistemler üretiyoruz.” dedi.  

Algıer, su tasarrufu söz konusu olduğunda rezervuarın ana unsur olduğuna dikkat çekerek Geberit tarafından üretilen gömme rezervuarların geleneksel yıkama sistemlerine kıyasla yalnızca 2019'da 3.120 milyon m³ su tasarrufu sağladığını söyledi ve şunları ekledi: “Rezervuarların yanı sıra eli tanıyan, dokunma gerektirmeden çalışan, el uzaklaştırıldığında ise otomatik olarak çalışmasını durduran fotoselli ürünlerle hijyeni optimize ettiğimiz gibi su tüketimini de minimuma indirgeyerek ekolojik dengenin korunmasına destek oluyoruz. Fotoselli bataryalar ile yılda 168 bin litre su tasarrufu elde edilirken örneğin Londra merkezli Behling Tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan Geberit Piave ve Brenta lavabo bataryaları sunduğu enerji ve su tasarrufuyla oldukça ilgi görüyor. Geberit Piave ve Brenta’nın dinamolu güç kaynağı seçeneği son derece ekonomik bir sonuç ortaya çıkarıyor. Su tasarruflu çift kademeli deşarj/yıkama kabiliyetine sahip fotoselli Geberit kumanda kapakları 3 lt / 6 lt ve tesisat uygunluğuna istinaden ve 2,5 lt /4,5 lt alternatifleri ile yıkama yapıyor. Geberit tarafından üretilen tüm fotoselli kumanda kapakları yılda 300 gün günde 100 kullanım varsayıldığında bir yılda tam 135 bin litre su tasarruf ederek önemli bir katma değer yaratıyor. “

Geberit Piave

http://www.yapi.com.tr/haberler/geberit-fotoselli-urunlerle-su-tuketimini-azaltiyor_183361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!