Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Bakanlık: Talan Yok

Gecekondu Yıkımı Bu Yasaya Bağlı

Gecekondu Yıkımı Bu Yasaya Bağlı

NTVecekondu yıkımları için bastıran belediyeler kentsel dönüşümün Meclis tatile girmeden yasalaşmasını istiyor. Yeni yerleşim alanları hazırlanacak gecekonduculara, mağdur olmamaları için kira yardımı düşünülüyor.

Bayındırlık Bakanlığı, Kıyı Kanunu Tasarısı ile kaçak yapı ve gecekondulara yönelik hazırlanan Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’nı başbakanlığa gönderdi.

Ancak sadece aciliyeti olduğu için kentsel dönüşümle ilgili düzenlemenin Meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyor. Gecekondularla mücadele eden belediyeler harekete geçmek için yasayı bekliyor.

Yasayla gecekondular yıkılarak, yeni yerleşim alanlarına taşınacak. Bu sürede geçici olarak başka konutlara taşınacak olan vatandaşlara mağdur olmamaları için kira yardımı da yapılabilecek.

DEPREM KUŞAĞI’NDAKİ BELEDİYELER

Yeni yerleşim merkezleri 500 hektardan büyükse ek finansman sağlanacak. Birinci ve ikinci deprem kuşağındaki belediye sınırları içinde toplanan vergi gelirleri, toplam gelirin yüzde 10 ‘unu geçmemek üzere Bakanlar Kurulu kararıyla belediyelere bırakılacak. Diğer deprem bölgelerindeki yardım miktarı ise toplam vergi gelirinin yüzde 5’ini geçmeyecek.

Yeniden değerlendirilen Kıyı Kanunu Tasarısı’na göre, sahil şeridinin belirlenmesinde 1992 öncesi yapılmış mevzuata uygun ama imar planı olmayan yapılar dikkate alınacak. Yani bu yapılar da sahil şeridinde yer alabilecek. Bu tür yapılar yoksa da genişlik en az 100 metre olacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekondu-yikimi-bu-yasaya-bagli_45994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!