Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gecekondudan İş Çıkacak

Maliye Bakanlığı'nın 'gecekonduların yerine toplu konut yapma' tasarısına büyük destek veren Türkiye İnşaat Müteahhitleri İşverenleri Sendikası

Radikal
Gecekondudan İş Çıkacak

aliye Bakanlığı'nın 'gecekonduların yerine toplu konut yapma' tasarısına büyük destek veren Türkiye İnşaat Müteahhitleri İşverenleri Sendikası (TİMSE) Genel Başkanı Nazım Aygün, "Devlet kararlılığını ortaya koyarsa sektörde 350 bin kişiye yeniden istihdam sağlanır" dedi.
İnşaat sektörünün 2003 yılını eksi yüzde 17 büyümeyle kapatacağının altını çizen Nazım Aygün, dünyanın her yerinde, krizdeki ülkelerin inşaat sayesinde yeniden toparlandığını ifade etti. Aygün, Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı ve gecekondu arazilerinin alınarak bu alanlara yapılacak konutlardan hak sahiplerine verilmesini ve geri kalanının ise satılmasını içeren tasarının, konut sorununu da önemli ölçüde çözeceğini söyledi.
Tasarının yasalaşması sırasında hükümet üzerinde baskı kurulacağını da öne süren Aygün, "Gecekondu mafyası bu projenin gerçekleşmesine karşı çıkacak. Ancak burada devletin dirayetini ortaya koyarak kararından vazgeçmemesi gerekir. Bu proje yüz binlerce kişiye iş sağlayacağı gibi inşaat sektöründen beslenen 250 alt sektörü de harekete geçerecek. Gecekonduya okulu, altyapıyı götüren devlet şu ana kadar toplu konut işini çözemedi. Bu bir fırsat" diye konuştu.

TOKİ altından kalkar
Türkiye'deki 14 milyon konuttan yüzde 67'sinin sağlıksız olduğunun da altını çizen Aygün, TOKİ'nin elinde büyük paralar bulunduğunu ve bu projeyi gerçekleştirebilecek kapasitede olduğunu da vurgulayarak şunları söyledi:
"Siz Hazine'nin arazisini işgal edip konut yapıyorsunuz. Buna rağmen devlet de size, 'Kiraya çık, kiranı ben öderim. Konutlar bittiği zaman da sağlıklı bir eviniz olur' diyor. Siz yine de direnirseniz o zaman devlet sizi zorla oradan çıkarır. Eğer devlet toplu konut işinin altından kalkamayacağını düşünüyorsa özel sektörün de desteğini alabilir. Projeden devlet zarar etmeyeceği gibi hayal edemeyeceği miktarda para da kazanır. Bugün 10 gecekondunun bulunduğu bölgeye yüzlerce daireyi içine alacak siteler yaparsınız. Bu arazilere yapılacak konutlar üzerine biraz kâr eklenerek dar gelirlilere taksitle satılır. Yapılacak bu satıştan, devlet para kazanacağı gibi, inşaat sektörü hareketlenir, dar gelirli vatandaşlar da ev sahibi olur."
Emlak Bankası'nın yerine yeni bir bankanın gerektiğinin altını çizen Aygün, "Bu banka gerçek işlevini yerine getirmek, yani dar gelirliye konut için ucuz kredi sağlamak zorunda" açıklamasını yaptı.
Bu arada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TÜSİAD'ın toplantısında, hükümet olarak gecekondu bölgelerinin yıkılarak yerine toplu konutların yapılması projesinin arkasında olduklarını ve hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekondudan-is-cikacak_7705.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!