Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kira Öder Gibi' Konut Sahibi Olunabilecek

Kira öder gibi' konut sahibi olunabilecek / Ayda 137 milyon lira taksitle ev Hükümetin 'konut atağı' politikası çerçevesinde 'kira öder gibi

Dünya Gazetesi/29.09.2003b>'Kira öder gibi' konut sahibi olunabilecek / Ayda 137 milyon lira taksitle ev
Hükümetin 'konut atağı' politikası çerçevesinde 'kira öder gibi konut satışı' uygulaması başlıyor.
Hükümetin `konut atağı' politikası çerçevesinde `kira öder gibi konut satışı' uygulaması başlıyor. Toplu Konut İdaresi, Adapazarı'nda yaptırdığı 812 konutu, gelecek hafta, `kira öder gibi taksitlerle ve 12 yıl vadeyle' satışa çıkarıyor.

TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Adapazarı Merkez Korucuk Mahallesi'nde yapımı devam eden 812 konutun satışına, gelecek hafta başlamayı öngördüklerini bildirdi. Konutların satış fiyatı konusundaki çalışmaların da son aşamaya geldiğini belirten Bayraktar, satışlarda yüzde 5-20 arasında peşinat istenmesinin öngörüldüğünü, istenecek peşinat tutarına, gelecek hafta karar vereceklerini söyledi.

Ancak, satış için başlangıç taksitlerinin belirlendiğini kaydeden Bayraktar, 104-105.4 metrekarelik konutlar için 175 milyon lira, 81.5 metrekarelik konutlar için 137 milyon 500 bin liralık başlangıç taksiti alınacağını bildirdi.

Konutların inşaatının 12 ayda tamamlanacağını ve bu sürede aynı miktarda taksit ödeneceğini anlatan Bayraktar, anahtar tesliminden sonra, istenen peşinat miktarına göre başlangıç taksitlerinin yeniden belirleneceğini belirtti.

Artış memur zammı kadar

Anahtar tesliminden sonra belirlenecek taksitlerin, her yıl ocak ve temmuz aylarında memur maaş artış oranında artırılacağını kaydeden TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, bugünkü rakamlarla taksit tutarlarının da 207 milyon lira ile 315 milyon lira arasında hesaplandığını söyledi.

12 yıl vadeli

Konutların borcu, 12 ayı inşaat süresi olmak üzere 144 ayda (12 yıl) tamamlanacak. Bayraktar, Adapazarı'ndan sonra Şanlıurfa'da yapımı öngörülen 648 konutun aynı yöntemle satılacağını, bu modelin konut ihtiyacı olan diğer illere de yaygınlaştırılacağını kaydetti.

Yapılacak satış duyurularına istinaden, kendilerine ve bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına ait konutu olmayan vatandaşlar, konutlardan almak için başvurabilecekler.

Yeni hedef 100 bin konut

Bayraktar, Başbakan Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, inşaatına başlanacak konut sayısı hedefini 100 bine yükselttiklerini, yaklaşık 50 bin konuta ilişkin projelerin hazırlandığını bildirdi.

Bugüne kadar 11 yerleşim yerinde sosyal donatı ve altyapılarıyla birlikte toplam 6 bin 474 konutun ihalesinin yapıldığını belirten Bayraktar, yıl sonuna kadar 20 bin konutun ihalesinin tamamlanmasını öngördüklerini, bu sayının gelecek yıl mayıs ayında 50 bine, 2004 yılı sonunda ise 100 bine ulaşacağını açıkladı.

Uzun vadeli kredi planı

Kaynak sıkıntılarının olmadığını, Emlak Konut ile birlikte toplam 600 trilyon liranın üzerinde kaynaklarının bulunduğunu anlatan Bayraktar, bu yıl Kamu İhale Kanunu'ndan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle istedikleri hızda çalışamadıklarını belirterek, "Ancak, gelecek yıl inşaat sektöründe bir patlama yaşanacağını şimdiden söyleyebilirim" dedi.

Bayraktar, şimdilik kaynak sıkıntısı olmamasına karşın, gelecek yılki ihtiyacı düşünerek, yurtdışından uzun vadeli kredi almayı planladıklarını, bu konuda gelen talepleri değerlendirdiklerini ve muhtemelen Mart ayında bu kredileri alacaklarını söyledi.


TOKİ'nin projeleri

Bugüne kadar, TOKİ arsaları üzerinde, 46 yerleşim yerinde 19 bin 832 konut, deprem bölgelerinde 6 bin 198 konut, büyükşehirlerde rant amacıyla 10 yerleşim yerinde 13 bin 711, belediyelerle işbirliği halinde gecekondu dönüşüm projesi olarak 2 bin 840, 3 belediye ile 2 bin 472, "tarım köyü" uygulaması kapsamında da 49 bin 421 konutun projesi hazırlandı.

Bunlardan 6 bin 674'üne ilişkin ihaleler yapıldı, bir bölümünün inşaatı sürüyor. 11 bin 130 konutun ihale süreci, 4 bin 644 konutun ihale hazırlıkları devam ediyor.

Toplam, 46 yerleşim yerinde, sosyal donatıları, altyapıları ve çevre düzenlemeleri ile birlikte 22 bin 248 konut uygulaması gerçekleştirilme aşamasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-oder-gibi-konut-sahibi-olunabilecek_5938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!