Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Geleceğin Sektörleri için Türkiye'de Konutun Satışı Önemli''

Grand Yazıcı Otel'de düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde yapılan ''Geleceğin Sektörleri'' konulu oturumda, söz alan Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Dubai'nin yabancılara yılda 27 bin konut sattığını söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Geleceğin Sektörleri için Türkiye'de Konutun Satışı Önemli''

Foto: Ali Atmaca (AA)

Grand Yazıcı Otel'de düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde yapılan ''Geleceğin Sektörleri'' konulu oturumda, söz alan Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Dubai'nin yabancılara yılda 27 bin konut sattığını söyledi.

Dubai'de tarihin olmadığını, tabiatı ve kültürel değerlerinin Türkiye ile kıyaslanmayacak noktada olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

''Bu konularda eksikler ama devlet, alt yapı tesis etmiş, tanıtmışlar ve Dubai'de yılda 27 bin konut satılıyor. Ne için satıldığını anlamıyorum. Ama bu bir gerçek dünyaya satıyorlar. Bu hareketlilik konut satışıyla kalmıyor. Geleceğin sektörleri için Türkiye'de bir şey konuşmak gerekiyorsa konutun satışı önemli. Yabancıya konut satışını bu memleket için önemsiyorum. Bu bir ihracattır. İspanya için 178 milyar dolardan bahsettik. İthal ikamesi minimumdur. Otomotiv sektörünün cari hesabına bakarsak, sektör, ihracatçı değil ithalatçıdır. Yabancıya konutu kamunun alt yapının hizmetiyle yaparsak, ithal ikamesi minimum olmuş ihracat modelini oluşturabiliriz. Dubai ve İspanya örnekleri çok açık.''

Bodrum'un yabancıya konut adına değerlerinin artmasının temelinde havaalanının önemli olduğunu belirten Çelik, Dalaman'daki havaalanının da bölgenin gelişmesine katkıda bulunduğunu, Fethiye ve Dalaman çevresini, dinamik haline getirdiğini, yat turizmini önemli noktalara taşıdığını anlattı.

O bölgede önemli değer olan Marmaris'in garip kaldığını dile getiren Çelik, ''Avrupa'da, İspanya'daki evine gitmek isteyen en fazla 2,5 saat harcıyor. Buradaki evine gelecek kişi ise önce İstanbul'a gidecek, ardından Dalaman'a geçecek, oradan da Marmaris'e ve daha başka noktalara ulaşacak. Toplam ulaşım bir günü bulan çileye dönüşüyor. Marmaris Hisarönü Havaalanı'nı önemsiyorum. Kamu, Hisarönü Havaalanı'nı inşa ederse yatırımcılar oraya koşacak ve konut satışını dünyaya arz etme imkanı bulacaktır'' dedi.

''İnşaat sektörünün çarpanı 2,54'tür''

İş adamı Ali Ağaoğlu da Türkiye'nin yoluna devam edeceğini belirterek, 2023 hedefine ulaşılacağına inandığını bildirdi. Türkiye'de 18 milyon konut stoku bulunduğunu ve asgari yüzde 50'sinin deprem yönetmeliği açısından güvenli olmadığını vurgulayan Ağaoğlu, insanların, sağlıklı ve güvenli evde oturmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Kentsel dönüşümün hızla yapılmasının önemine değinen Ağaoğlu, şunları kaydetti:

''İnsanlarımızı 2023'e sağlıklı, nitelikli konutla taşımalıyız. 10 milyon konutu kontrollü şekilde yıkıp yenilememiz lazım. Bu da ortalama 400 milyar dolarlık yatırım gerektiriyor. İnşaat sektörü bunu sağlayacak güçtedir. İnşaattaki ithal kalem malzemesi çok azdır. İnşaat sektörünün çarpanı 2,54'tür. İnşaat sektöründeki 400 milyar dolarlık iş, ekonomiye 1 trilyon dolarlık hareket getirecek. Cari açık sorunu var. Yaptığımız konutların asgari 500 binini 2023'e kadar yabancıya satmamız lazım. Bu konudaki yasanın da önümüzdeki günlerde çıkacağını duyduk. Oradan asgari 150 milyar dolar gelir sağlarız. Ekonominin kırılgan cari açık sorununa önemli katkı sağlar diye düşünüyorum.''

Ağaoğlu, firma olarak enerji sektöründe de faaliyet gösterdiklerini dile getirerek, 177 megavattlık rüzgar enerjilerinin üretimde olduğunu, 600 megavattlık rüzgar enerjisi lisanslarının bulunduğunu bildirdi.

Yaklaşık 350 megavatt termik üretiminin de devam ettiğini anlatan Ağaoğlu, ''Türkiye, cari açığının yüzde 55-60'ı tamamen enerjiden kaynaklanıyor. Türkiye'nin bugün 230 milyar kilovatt/saat tüketiminin 2023'te 500 milyar kilovatta yükselmesi bekleniyor'' ifadelerini kullandı.

Milli kaynakların sonuna kadar kullanılması gerektiğini belirten Ağaoğlu, ''Verilecek destek ve teşviklerle bunu hızlandırarak, yatırımcının önünü açıp milli kaynakları devreye sokmalıyız. Rüzgar, hidroelektrik ve yerli kömüre dayalı termikle bunu güçlendirmeliyiz'' dedi.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecegin-sektorleri-icin-turkiyede-konutun-satisi-onemli_91174.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!