Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Döviz Kurlarındaki Artış Yabancıya Konut Satışına Nasıl Yansıdı?

TÜİK Konut Satış İstatistiklerini yorumlayan Keller Williams Türkiye Kurucu Ortağı ve Başkanı Emre Erol, yabancıların Türkiye’deki konut alımının bir önceki Mayıs ayına göre yüzde 72 artmasının en büyük sebebinin döviz kurlarındaki yükselme olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Döviz Kurlarındaki Artış Yabancıya Konut Satışına Nasıl Yansıdı?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) verilerine göre, bu sene yabancıların Türkiye’deki konut alımında geçtiğimiz yıla kıyasla büyük bir artış yaşandı. 2013 yılında yabancılara Türkiye’de 4 bin 451 konut satılırken; bu rakam bu yılın aynı döneminde 6 bin 804’e yükseldi. Bu da yüzde 53’e varan bir artış demek. Bu yılın ilk 5 ayında yabancıların en çok konut aldığı il, 2 bin 538 konutla Antalya oldu. Antalya’yı bin 917 konut satışıyla İstanbul ve 448 konut satışıyla Aydın takip etti.  

Konut fiyatları yabancılar için cazip oldu

31 Mayıs 2014 Merkez Bankası döviz satış kuru ile  31 Mayıs 2013’teki döviz kuru karşılaştırıldığında dolarda yüzde 23, euroda ise yüzde 43 civarında bir artış görüldüğüne dikkat çeken Keller Williams Türkiye Kurucu Ortağı ve Başkanı Emre Erol; konut fiyatlarında aynı oranda bir yükselme görülmediği için, konut fiyatlarının yabancılar için daha cazip hale geldiğini belirtti.

Yabancıların Bursa’ya ilgisi arttı

Emre Erol, özellikle son yıllarda mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler, kaliteli gayrimenkul stoğundaki artış ve yüksek getiri oranlarından dolayı yabancılara satışların artarak devam edeceğine inanıyor. Erol'a göre döviz kurlarındaki yükselme, özellikle Avrupalıların konut yatırımı yapmak için Türkiye’yi tercih etmesine sebep oluyor.  Erol, son aylarda Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla’nın yanı sıra Yalova ve Bursa’ya da yabancıların ilgi göstermeye başladığını vurguladı.

Ev alırken kat mülkiyetine dikkat!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Mayıs ayı içinde toplam 48 bin 921 konut el değiştirdi. Erol, toplam konut satışlarının yüzde 57’sini oluşturan ikinci el konut satışlarında alıcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı. İkinci el konut alımlarında tüketicinin dikkatli ve bilinçli olmasının önemini vurgulayan Erol, ikinci el konut alırken evin tapu durumunun araştırılması, ev üzerinde herhangi bir ipotek ve haciz gibi bir kayıt olup olmadığının kontrol edilmesi konusuna dikkat çekti. Tapu durumunu netleştirmenin en kolay yolunun bir profesyonelden destek almak veya konutun kayıtlı olduğu tapu dairesinden bilgi almak olduğunu belirten Erol; özellikle kat mülkiyeti tapusu bulunmayan, iskânı olmayan ve hisseli tapulu evler konusunda hassas davranılmasını tavsiye etti.

Sıfır konutlarda yüzde 10 artış

İkinci el satışlarının artmasının yanı sıra birinci el konut satışlarında da mayıs ayında yüzde 10 artış yaşandı. Mayıs ayında 41 bin 456 yeni konut alıcılar ile buluştu. 2014 yılı içerisinde toplamda 90 bin 377 konut satışı ile Mayıs ayı bu yılın en çok konut satılan ayı oldu. Erol, yapılan yeni projeler ve kentsel dönüşüm projeleriyle satış rakamlarının yıl içinde artarak devam edeceğine inanıyor. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/doviz-kurlarindaki-artis-yabanciya-konut-satisina-nasil-yansidi_121863.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!