Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Gerçek İşsizlik Oranı, TÜİK'in Rakamlarından Fazla'

DİSK-AR raporuna göre Türkiye ekonomisinde büyüme oranlarında yaşanan düşüş işsizlik oranlarına da yansıdı. Temmuz 2014 döneminde resmi işsizlere, umutsuzlar dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 18.8’e, işsiz sayısı ise 5 milyon 446 bin kişiye çıktı.

yapi.com.tr
'Gerçek İşsizlik Oranı, TÜİK'in Rakamlarından Fazla'

Türkiye Devrimci İşçi Sendikleri Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) raporuna göre Türkiye ekonomisinde büyüme oranlarında yaşanan düşüş işsizlik oranlarına da yansıdı. Temmuz 2014 döneminde resmi işsizlere, umutsuzlar dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 18.8’e, işsiz sayısı ise 5 milyon 446 bin kişiye çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, DİSK-AR’ın Temmuz 2014 dönemi işsizlik verilerini değerlendirme raporunu yayımladı. TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Temmuz 2014 dönem sonuçlarının değerlendirildiği raporda, Türkiye ekonomisinde büyüme oranlarında yaşanan düşüş işsizlik verilerine de yansıdığına dikkat çekildi. “Nisan-Mayıs-Haziran ayları için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 2’lik bir artış gösterdiğinin vurgulandığı bu raporda, “Bu oran ikinci çeyrek dönem verileri üzerinden bakıldığında kriz yılı olan 2009 yılı hariç tutulursa son 12 yılın en kötü performansı. Söz konusu durum mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik verilerini iki haneli rakamlara taşıdı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki aya göre yüzde 0.4 puan artış gösterdi ve yüzde 10,4’e ulaştı. Mevsim etkilerinden arındırılmış resmi işsiz sayısı ise yine 2014 serisi dikkate alındığında kriz dönemi olan 2009 yılı hariç tutulursa ilk defa 3 milyon kişinin üzerine çıktı” denildi.

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 18.8

Temmuz 2014 döneminde resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar (umutsuzlar) dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 9.8 olmadığına dikkat çekilen raporda, geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 18.8, işsiz sayısının da 5 milyon 446 bin kişi olduğu vurgulandı. Eksik ve yetersiz istihdam edilen kadınlar dahil edildiğinde bu oranın yüzde 31 seviyesine yükseldiğine işaret edilen raporda, geniş tanımlı işsizliğin kadınlar için ise yüzde 28.2 gibi çok yüksek bir seviyede gerçekleştiği vurgulandı.

Raporda, Şubat 2014 itibarıyla uluslararası norm ve standartlar dikkate alınarak veri derleme araçlarının zenginleştirilirken, aynı zamanda resmi işsiz sayılanların kapsamının daraltıldığı yöntem değişikliğinin de işsizlikte artışı durduramadığı ifade edildi.

Genç istihdamda umutsuzların, çaresizlerin ve resmi işsizlerin payı yüzde 22.3

Rapora göre kendine uygun tam zamanlı bir iş bulamadığı için çeşitli işlerde 1 saatliğine bile olsun çalışıyor görünenler ile çalıştığı işten memnun olmayıp değiştirmek isteyen çaresizlerin sayısı 1 milyon 25 bin oldu. Çaresizler, umutsuzlar ve resmi işsizlerin toplam sayısı 6 milyon 471 bin kişiye ulaştı. Geniş istihdam içinde umutsuzların, çaresizlerin ve resmi işsizlerin payı yüzde 22.3 düzeyinde gerçekleşti.

Resmi işsizlerin yüzde 37'sini kadınlar oluşturdu

Rapora göre kadınlar resmi işsizlerin yüzde 37’sini oluştururken, işsizlik kapsamı dışında tutulan umutsuz ve diğer işsizlerin yüzde 62’si kadınlar oldu. İşsizlik oranındaki artış kadınlarda daha fazla gerçekleşti. Lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip kadınlardaki resmi işsizlik oranı yüzde 17.9 iken erkeklerde yüzde 8.8 seviyesinde kaldı. Eğitimli kadın işsizlik gerçeğini daha ağır bir biçimde yaşadı.Yüksek öğretim mezunları arasında işsiz sayısı 657 bine ulaştı. Bu işsizlerin çoğunluğunu (yüzde 54) kadınlar oluşturdu. Toplam işsizlerin yüzde 22.95’i yüksek öğretim mezunu.

İnşaat ve sanayi sektöründe istihdam daraldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam verilerine göre inşaat ve sanayi sektöründe istihdam şubat dönemine göre daraldı. Daralma inşaat sektöründe 218 bin, sanayi sektöründe 116 bin kişi oldu. Bu da söz konusu sektörler için istihdamda krize işaret etti.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/gercek-issizlik-orani-tuikin-rakamlarindan-fazla_125590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!