Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Geri Dönüşümle 3 Milyon Ağacı Kurtardık!

Bu yıl ünlü isimleri yanına alarak büyük bir geri dönüşüm kampanyası başlatan ÇEVKO’nun Genel Müdürü Mete İmer, 2012’de altına imza attıkları projelerle 4.8 milyar litrelik su tasarrufuna imza attıklarını ifade etti.

yapi.com.tr
Geri Dönüşümle 3 Milyon Ağacı Kurtardık!

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Dünya Çevre Gününde “Dönüşüm iyi gelecek... Hepimize” diyerek başlattığı projeyi geniş kitlelere duyurmak adına yeni bir çalışma başlattı. Milliyet'in haberine göre, Türkiye’de ambalaj atıklarının ekonomik ve düzenli geri kazanımı için sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulması için faaliyet gösteren ÇEVKO Vakfı, geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte başlattığı TV ve Radyo kamu spotlarına yenilerini ekledi.

Projede gönüllü olarak yer alan müzik dünyasından Zara, Burhan Şeşen, Reyhan Karaca, Halil Sezai, Yeşim Salkım, Gripin, Cahit Berkay ve Zeliha Sunal gibi ünlü isimler, ‘Ambalaj Atıkları Çöp Değildir’, ‘Geri Dönüşüm Gelecek İçin Yatırımdır, ‘Geri Dönüşüm Enerji Tasarrufudur’, ‘Geri Dönüşüm Küresel Isınmayı yavaşlatır’, ‘Geri Dönüşüm Hammadde Kaynağıdır’ mesajlarıyla halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

1.3 milyar TL tasarruf

ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Mete İmer yaptıkları geri dönüşüm çalışmaları sayesinde 2012 yılında 3 milyon yetişkin ağacın kesilmesinin önlendiğini ve bu rakamın 300 dönüm ormanlık alana denk olduğunu belirterek “ Toplamda yaptığımız tasarruf geçen yıl 1 milyar 350 milyon TL oldu” dedi.

Geri dönüşüme sevk edilen ambalaj atığı miktarlarını da açıklayan Mete İmer, 2012 yılında 180.788 ton kağıt, kartonve kompozit ambalaj, 56.406 ton cam ambalaj, 128.824   ton plastik ambalaj, 28.857 ton metal ambalaj ve 13 bin 500 ton kompozit ambalajın geri dönüşüm sürecine aktarıldığını belirterek bu miktarların çevresel etkileri konusunda şöyle konuştu: “Geri kazanımı sağlanan 180.788 ton kağıt/karton ve kompozit ambalaj atığı ile, 3 milyon yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiştir. 4.8  milyar litre su tasarrufu sağlanmıştır. Bu da İstanbul’un ortalama 2 günlük su ihtiyacına denktir.740  milyon kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanmıştır.”

56 bin ton ambalaj atığından dev tasarruf

“2012 yılında geri kazanımı sağlanan 56.406 ton cam ambalaj atığı ile 35 bin varil petrol tasarrufu sağlandı” diyen Mete İmer, “Bu rakam bir aracın 35 milyon kilometre yol gitmesine yetecek miktarda benzine denktir. Yaklaşık 17.8 bin ton karbondioksit emisyonunun açığa çıkması engellenmiştir. Bu da 1 uçağın dünyanın çevresini 888 kez dönmesi sonucu açığa çıkan karbondioksit miktarıdır. Geri kazanımı sağlanan 128.824  bin ton plastik ambalaj atığı ile de 2 milyon varil petrol tasarrufu sağlanmıştır. Bu rakam 7.28  milyon aracın bir depo benzin miktarına denktir. 774 milyon kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanmıştır. Bu da yaklaşık 270 bin ailenin yıllık elektrik tüketim miktarına eş değerdir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/geri-donusumle-3-milyon-agaci-kurtardik_109389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!