Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökçebeyliler Zehir Solumak İstemiyor

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde tarım arazisine baz biyokütle enerji santrali ve atık yakma tesisi kurulmak isteniyor. Bölge halkı “Her türlü çöpü yakacaklar, ağır metal salınacak. Zehirlenmek istemiyoruz” diyerek projeye karşı çıktı.

yapi.com.tr
Gökçebeyliler Zehir Solumak İstemiyor

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesindeki Bodaç Köyü yakınına kurulması planlanan baz biyokütle enerji santrali ve atık yakma tesisi için tarım arazisi ve Filyos Çayı’nın taşkın alanı belirlendi. Proje bedeli 80 milyon 750 bin olan santralde piliç yetiştiriciliğinden kaynaklı dışkılar, sanayi atıkları ve orman atığı yakılacak. Proje ömrü 35 yıl olarak belirlenen santralde günde 27 ton atık yakılması planlanıyor. Santral alanında göller, akarsular ve yeraltı suları bulunuyor.

BirGün’den Dilek Yeğin’in haberine göre; ÇED toplantısına katılan Gökçebeyliler, “Çevreye zararlı ve kötü kokulu her şeyi Gökçebey’e getiriyorlar” dedi. “Zehir solumak ve kanser olmak istemiyoruz” diyen Gökçebey halkı, bir komisyon da kurdu. Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk’ün de desteğini alan halk, Zonguldak Valisi’ne da itirazlarını iletti.

Gökçebey Platformu’ndan yapılan basın açıklamasında, “Santralda her türlü çöpün yakılması düşünülüyor. Yakarken oluşan zehirli gazlar ve ağır metaller çevreye yayılacak. Zehirli maddeler soluma ve su kaynakları yoluyla her türlü canlının bedenine taşınacak” denildi. Platform üyeleri, yağ dokusunda biriken zehirli maddelerin kanser ve akciğer hastalıkları gibi hastalıklara neden olabileceğini belirtti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcebeyliler-zehir-solumak-istemiyor_175528.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!