Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Agonya Ovası’nda Kömür Ocağı Projesine Yöre Halkından Tepki

Çanakkale'nin Agonya Ovası’nda kömür ocağı projesine karşı çıkan yöre halkı doğal ve kültürel değerlere zarar verecek yatırımların gündemden çıkarılmasını istedi.

yapi.com.tr
Agonya Ovası’nda Kömür Ocağı Projesine Yöre Halkından Tepki

Çanakkale Yenice’nin Hıdırlar Köyü, Agonya Ovası’nda yapılmak istenen Kömür Ocağı Projesine karşı yöre halkı Truva Atı önünde buluştu. Açıklamayı yapan Örencik Köyü’nde yaşayan Emekli Tarih Öğretmeni Cavit Yılmaz, “Hıdırlar Kömür Ocağı Projesi’nin iptal edilmesini, ayrıca doğaya ve insana olumsuz etkileri bilinen, bölgemizin doğal ve kültürel değerlerine zarar verecek yatırımların gündemden çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Çanakkale yöresi, termik santral, altın madeni ve kömür ocağı gibi yatırımlarla gündeme gelmeye devam ediyor. Çanakkale bölgesinin ekolojik, kültürel ve ekonomik değerlerine zarar verecek olan yatırımlara ilk tepki yine yöre halkından geldi. 30 Mayıs tarihinde Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün resmi internet sitesinden Çanakkale İli, Yenice İlçesi, Hıdırlar Köyü, i18a3 ve i18a4 paftalarda ‘Kömür İşletmeleri A.Ş.’ tarafından yapılması planlanan Kömür Ocağı Projesi ile ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17’nci Maddesi doğrultusunda incelendiği ve projeye ilişkin ÇED sürecinin başladığı kamuoyuna duyurulmuştu. Yöre halkı, köylerine, tarım arazilerine, geçim kaynaklarına zararı olacağı nedeniyle projeye tepki gösterdi.

Tepkilerini daha güçlü gösterebilmek için Çanakkale Valiliği önünde bulunan Truva Atı önünde basın açıklaması yapan bölge halkını, yine Yeniceli olan CHP'nin 26 ve 27’nci dönem Çanakkale Milletvekili adayı Metin Ümit Ural, CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, çevre gönüllüleri ve Çanakkaleliler karşıladı. Yöre halkı da basın açıklaması yapılacak alana çiçeklerle girdi.

Valiliğe ve ilgili kurumlara projeye itiraz dilekçelerini ileteceklerini belirten emekli Tarih Öğretmeni Cavit Yılmaz, Hıdırlar Köyü Kömür Ocağı Projesi nedeniyle Hıdırlar, Yukarıçavuş, Aşağıçavuş, Akçakoyun ve Oğlanalanı köylerinin sınırlarının, Örencik Köyü'nün ise tamamının ruhsat alanı içinde kaldığına dikkat çekti.

Üretim alanının ise tamamen Aşağıçavuş Köyü sınırları içinde, Çambağlar mevkii olarak bilinen, yetişkin çam ve meşelik alanda olduğunu belirten Yılmaz Çanakkale-Yenice-Örencik-Balya-Pazarköy-Örencik ve Edremit-Kalkım-Örencik ulaşım güzergâhları üzerindeki tüm yerleşimlerin de projeden etkileneceğini vurguladı.

Proje sahasının tamamının ormanlık alan içerisinde bulunduğu, proje sahası etrafının verimli tarım arazileri ile çevrili olduğu, proje sahasının ekolojik hassasiyeti olan Marmara Havzası içerisinde yer aldığı, proje sahasına yakın bölgelerde su kaynakları bulunduğu, maden nakliye güzergâhının Örencik ve Hıdırlar köylerinde evlere 10 m mesafedeki tali yoldan geçeceği, faaliyet alanının yakın çevresinin kuş göç yolları üzerinde olduğunun proje raporunda belirtildiğini ifade eden Yılmaz projenin iptal edilmesini istedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agonya-ovasinda-komur-ocagi-projesine-yore-halkindan-tepki_174469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!