Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Gökçek ile Hiç Görüşmedik

Gökçek’ten Girişimciye Disneyland Çağrısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in en önemli vaatlerinden Disneyland projesi için TOKİ’yle yapılan protokol çerçevesinde Eskişehir Yolu üzeri Ballıkuyumcu mevkiinde Disneyland için ayrılan 3 bin 700 dönümlük arazinin ihalesinin belediye tarafından yapılması kararlaştırıldı.

Hürriyet Ankara
Gökçek’ten Girişimciye Disneyland Çağrısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in en önemli vaatlerinden Disneyland projesi için TOKİ’yle yapılan protokol çerçevesinde Eskişehir Yolu üzeri Ballıkuyumcu mevkiinde Disneyland için ayrılan 3 bin 700 dönümlük arazinin ihalesinin belediye tarafından yapılması kararlaştırıldı.

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Melih Gökçek’in son iki yerel seçimdeki en önemli vaatlerinden Disneyland projesinde ilk somut adım atıldı. TOKİ’yle yapılan protokol çerçevesinde Eskişehir Yolu üzeri Ballıkuyumcu mevkiinde Disneyland için ayrılan 3 bin 700 dönümlük arazinin alt yapı hizmetleri ve ihalesinin belediye tarafından yapılması kararlaştırıldı.

Disneyland projesi Başkanlık yazısıyla Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne getirilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şunları söyledi:

Projeyi kaptırmamalıyız

“Disneyland, Ankara’nın en önemli projesi. Bu projeyle Ankara’da taksicisinden simitçisine kadar herkes kazanacak. Oteller dolacak. İş merkezleri hareketlilik kazanacak. Yıllık 6 milyon turist gelmesi bekleniyor. Disneyland’ın İstanbul ve Antalya’ya kayması için gayret sarf edenler var. ‘Biz zaten Disneyland yapacağız’ diyerek bizi ürkütmeye çalışıyorlar. İlk davranan Disneyland’ı alacaktır. Bir yer Disneyland’ı yapmaya başlayınca ikincisine kimse cesaret edemez. Disneyland’ı bir an önce yapmak ilk önceliğimiz olmalı”

Ankara’ya kazandırılmalı

İhaleyi kat karşılığı yapmayı düşündüklerini söyleyen Gökçek, meclis üyelerine hitaben de “Bu proje için 750 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyor. Çevrenizde ilgilenen kişiler varsa, söyleyin, ihaleye girsinler” dedi. 10 yıldan bu yana Disneyland projesinin görüşüldüğüne dikkat çeken Gökçek, “Tek arzumuz Disneyland’ın Ankara’ya kazandırılması. Bütün Ankara’nın ekonomisini ilgilendiren bir proje. TOKİ’nin şimdiye kadar görüşmediği kalmadı; ancak müşteri de bulamadı.” ifadelerini kullandı.

Proje görüşülmeli

Meclis’te CHP’lilerin muhalefetine rağmen oy çokluğuyla geçen Disneyland’ın ihaleye çıkarılması kararına karşı olmadıklarını ancak böylesine büyük bir projenin komisyonda görüşülmesi gerektiğini savunan CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, “Disneyland’a karşı değiliz. Ancak 10 yıldır konuşulan, 750 milyon dolarlık bir projenin komisyonda görüşülmesi gerekir” dedi.

Meclise brifing verilmeliydi

DISNEYLAND’LA ilgili geçmişte önerge verdiğini söyleyen, Ankara’ya yapılmasını desteklediklerini belirten CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Güleken, şunları söyledi:

“Ancak beş dakikalık bir başkanlık yazısıyla bu kadar önemli bir konunun konuşulması demokratik yerel yönetim anlayışıyla bağdaşmıyor. Emrivaki yaparak, 3 bin 700 dönümlük alandaki 750 milyon dolarlık bir proje hakkında Meclis üyelerine brifing verilmeliydi.”

 

ETİKETLER: kurum proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekten-girisimciye-disneyland-cagrisi_81858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!