Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gölyazı Elektrikli Ulaşıma Hazırlanıyor

Tarihi Kız Adası’ndaki Apollonia Tapınağı ve 4 bin kişilik anfi tiyatro için kazı çalışmaları başlıyor. Yarımada’ya araç girişi yasaklanacak ulaşım 2 tren ve elektrikli bisikletler ile yapılacak.

yapi.com.tr
Gölyazı Elektrikli Ulaşıma Hazırlanıyor

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Uluabat Gölü kenarındaki 2400 yıllık tarihi Gölyazı Köyü'nün kısa süre içerisinde Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasına gireceğini söyledi. İHA'nın haberine göre, Uluabat Gölü'nde kısa sürede göl kuşu ile tekne gezintisi yapılacak, yarımada’ya araç girişi yasaklanacak, ulaşım 2 tren ve elektrikli bisikletler ile yapılacak. Bölgede devam eden arkeolojik kazı çalışmaları sırasında Apollonia Tapınağı'nda 4 bin kişilik dev bir anfi tiyatro izlerine rastladıklarını belirten Bozbey, "Kazılar sırasında çok değerli hazineler bulduk. Gün yüzüne çıkacak olan bu değerler  Gölyazı’yı Türkiye’de önemli bir konuma getirecek" dedi.

NilüferNilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey
Gölyazı Köyü'nün sadece Bursa için değil Türkiye içinde çok önemli bir turizmi merkezi olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, "2400 yıllık bir tarihe sahip Gölyazı'da çeşitli projeler yapıyoruz. 2009’da bize bağlanmasıyla birlikte turizm alanındaki projeleri hayata geçirmenin doğru olduğunu düşündük.  Birçok adım attık arkeolojik olarak da çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlk etapta "sağlıklaştırma" dediğimiz yöntemi uyguluyoruz. Binalarımızı valiliğimizin desteğiyle tamamen yeniliyoruz. Bölgedeki alt yapı çalışmalarında diğer kurumlarla da toplantılar yaparak bir yere geldik. Nilüfer Belediyesi olarak Gölyazı'daki tarihi koruma ve tarihi geleceğe aktarma yolundaki çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz" dedi.


“Gölyazı Türkiye'de önemli bir yere gelecek”
Bölgede 2400 yıllık bir tarihe sahip alanda nekrapol alanında kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Mustafa Bozbey, "Kazılar sırasında çok değerli ürünlere, hazinelere rastladık. Müze müdürlüğümüz ve Uludağ Üniversitesi'yle birlikte çalışıyoruz. Çıkan her türlü değerli obje ve eşya envantere dahil oluyor. Bölge, yerli ve yabancı turistleri gezdirebileceğimiz bir alan olarak da gün yüzüne çıkıyor" dedi. Yarımadada Kız Adası olarak bilinen bölgede bulunan Apollonia tapınağının tamamen temizlendiğini ve bölgedeki kazı çalışmalarına kısa bir süre sonra başlanacağını belirten Mustafa Bozbey," Apollonia tapınağının izlerine rastlamak bizleri çok heyecanlandırdı. Aynı bölgede 4 bin kişilik bir anfi tiyatro var. İnanılmaz değerli. Anfi tiyatro ile ilgili kazı çalışmaları için hazırlık yapıyoruz. Biraz zaman alacak, çünkü değim yerindeyse iğneyle kuyu kazıyoruz. Ama bu bölgede sürprizlerimiz var.  Bu kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkacak olan bazı değerler inanıyorum ki Gölyazı'yı birkaç kat daha popüler hale getirecek. Türkiye’de önemli bir noktaya getirecek” dedi.


Ulaşım, tren ve elektrikli bisikletlerle sağlanacak
Bölge ulaşımında Radikal değişiklikler yapacaklarını da ifade eden Bozbey, "Yaz aylarının başlamasıyla birlikte göl çevresini araç trafiğine kapatacağız. Bölge için geçen sene almış olduğumuz bisikletlerimiz var. Nisan ayından bu yana elimizde duruyor. Bölgede ulaşım için 2 ayrı tren aldık.  Biri elektrikli diğeri rampa çıkması için benzinli modeli.  İnsanlarımızı belli bir yere kadar getirip buradan sonra ücretsiz taşıma yapacağız. Göl çevresinde kesinlikle araç trafiği olmayacak, araçları göl çevresine sokmayacağız. Yazın bölgeyi hafta sonu 5 bin kişi ziyaret ediyor. Böyle bir ortamda kesinlikle hiçbir aracı içeriye sokmayacağız. Çok düşük kiralama ücretleriyle vatandaşlarımızı elektrikli bisikletlerle gezintiye yönlendireceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/golyazi-elektrikli-ulasima-hazirlaniyor_155277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!