Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Google HES’leri

BAŞBAKAN Erdoğan dün İkizdere’de SANKO’nun hidroelektrik santralının açılışını yaparken, doğanın yağmalanmasına karşı günlerden beri süren tepkilere en güzel yanıtı isminin açıklanmasını istemeyen bir belediye başkanı verdi: “Bunlar Google santrallarıdır. Adam gidip Google’a giriyor, yerini belirliyor, sonra 'ben buraya HES yapacağım' diyor".

Hürriyet Gazetesi
Google HES’leri

BAŞBAKAN Erdoğan dün İkizdere’de SANKO’nun hidroelektrik santralının açılışını yaparken, doğanın yağmalanmasına karşı günlerden beri süren tepkilere en güzel yanıtı isminin açıklanmasını istemeyen bir belediye başkanı verdi:

“Bunlar Google santrallarıdır. Adam gidip Google’a giriyor, yerini belirliyor, sonra 'ben buraya HES yapacağım' diyor".

İkizdere’de Movit Yaylası’ndan denize kadar inen 75 km’lik vadide yapılacak HES’lerin sayısı 25’i buluyor. HES’lerle ilgili alınan yürütmeyi durdurma ve iptal kararı 40’u buldu ama yargıyı kim dinliyor?

Bunun yanında AKP iktidarı şimdi de yaylaları imara açmak istiyor. İlgili bakanlar ve valiler hafta sonu İkizdere’deki bir otelde kapalı bir toplantı yaptı.

Yaylalarda açılacak olan yollar ve paralelinde gelecek olan yeni yapılaşmalar bölgenin doğal yapısını tamamen yok edecek.

Derelerin Kardeşliği Platformu, diğer STK’larla birlikte tepki gösteriyorlar. Diyorlar ki:

“Özellikle HES projelerine karşı bu kadar tepki varken, bilimsel raporlar ve yargı kararları ortadayken, böylesi bir çalışmanın kamuoyundan habersizce ve plansız ve sivil toplum örgütlerinden uzak bir şekilde tamamıyla iktidarın programı olarak gösterilmesinin siyasi bir anlam taşıdığını düşünüyoruz. Doğal olarak bu bölgenin yerel yatırımcılarından çok uluslararası yatırımcılara açılacak. Suyun ticarileştirilmesinin yanında, yaylaların ve doğal yaşam alanlarının da ticarileştirilmesi bu emperyalist saldırıya bir altyapı oluşturacağını düşünüyoruz biz. Bölgedeki yatırımcıların büyük bölümü % 50’den 98’lere varan oranlarda yabancı ortaklı şirketlerden oluşuyor. Yani projeler masumane değil.”

Evet, bu proje ‘yayla turizminin süresini’ uzatmak amacı altında gizli aslında. Karadeniz sahil yolu ve HES’lerden sonra Doğu Karadeniz’in doğasına indirilecek son darbe değil midir bu yeni girişim? Karadeniz’e turist denizi mi, HES’leri mi, duble yolları mı görmeye gelecektir? Soru budur. Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanı Günay tepkisini “İkizdere Vadisi, dünyanın 200 vadisi arasında yer aldığı UNESCO tarafından da kabul edilmektedir. Buraya da kıymayalım” diye partisini uyarmalıdır.

Karadeniz’i de kirletmeyelim.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/google-hesleri_81859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!