Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Karadeniz'de HES Yatırımlarının Getirisine Bakalım'

Turizm Bakanı Günay'ın 'HES'ler Karadeniz'i tahrip ediyor' açıklamasına EPDK Başkanı yanıt verdi. Başkan Köktaş, 'Her şeyin bir maliyeti var. Doğru proje uygulamalarının turizme olumsuz etkisi değil pozitif etkisinin olacağın› düşünüyorum' dedi

Radikal Gazetesi
'Karadeniz'de HES Yatırımlarının Getirisine Bakalım'

EPDK Başkanı Köktaş, Toplam bu bölgede 334 proje var. Bu projeden 183 ü lisanslandırılmış, kalanı inceleme ve değerlendirme aşamasında dedi. FOTOĞRAF: LEYLA ATAMAN ÖZEL / AA

Turizm Bakanı Günay'ın 'HES'ler Karadeniz'i tahrip ediyor' açıklamasına EPDK Başkanı yanıt verdi. Başkan Köktaş, 'Her şeyin bir maliyeti var. Doğru proje uygulamalarının turizme olumsuz etkisi değil pozitif etkisinin olacağın› düşünüyorum' dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Karadeniz’in derelerine kurulan hidroelektrik (HES) santrallarının çevreyi ve turizmi tahrip ettiğine ilişkin açıklamasına Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş’tan yanıt geldi.

Köktaş, ‘Her şeyin bir alternatif maliyeti var. Sıfır alternatif maliyetli işlem yok. Ben bu bardaktan su içebiliyorsam bunun da maliyeti var. İnternette kötülük yayan siteler var. O zaman yasaklıyalım. Teknolojik altyapı çevreye en az tahribat vererek yapılanlar var” diye konuştu.

Karadeniz’de Trabzon, Rize ve Artvin’de bulunan hidroelektrik santrallarında bir grup gazeteciyle yerinde incelemelerde bulunan Hasan Köktaş, HES’lerin çevreye tahribatının olabileceğini ifade ederken, bu yatırımlar sayesinde bölge halkına istihdam ve gelir yaratıldığına dikkat çekti.

Hasan Köktaş, “Türkiye’nin her köşesine yayılmış şantiye, yatırım hareketliliği var. İstihdam imkânı var. Sosyal sorumluluk projeleri konusunda terkin ediyoruz. HES’lerin doğrudan yabancı sermayeye girişini hızlandıran sektör olma özelliği var. Birleşmeler ve devralmalar yoluyla enerji sektörü Türkiye’ye büyük kaynak aktarıyor. Yeniden yatırım yoluyla da doğrudan yabancı sermaye girişi var” dedi.

İnsanlar enerjiye karşı çıkıyor

Karadeniz Bölgesi’ndeki yatırımlara yönelik dönem dönem denetimler gerçekleştirdiğini belirten Köktaş,  şunları söyledi:

“Toplam bu bölgede 334 proje var. Bu projeden 183 lisanslandırılmış, kalanı inceleme ve değerlendirme aşamasında. Binlerce proje ile tahribat yapılıyor eleştrileri var. Bir tarafta su bakımından zengin bölge bir taraftan çevre açısından zengin bir bölgesinden söz ediyoruz. Biz enerjiden vazgeçemeyiz, çevreden de. Bu iki kavram birbirinden kopamaz. Ana mesaj biz kaynağa toptan karşı çıkma yerine kötü imalata toptan karşı çıkalım. Çünkü Türkiye’de son dönemde toptancı bir yaklaşım gelişiyor. İnsanlar bir gerekçeyle nükleere, rüzgâra karşı çıkıyor. O zaman enerjiye karşı çıkmamız lazım. Son dönemde gelişen enerjinin kaynağına toptan karşı çıkma yaklaşımını iyi niyetli bir yaklaşım olarak görmüyorum.”

‘Kötü imalatlar olabilir’

Köktaş, HES yatırımı yapanlara yönelik ‘kötü imalatların’ olabileceğini belirtti. Köktaş, “Kötü imalata hepimiz karşı çıkalım. Her bir enerji kaynağı doğru imalatlarla insan yaşamına katkıda bulunabilir. İnternetten kötülük yayan siteler var. O zaman yasaklayalım. Teknolojik altyapı ile çevreye en az tahribat vererek inşa edilen yatırımlar var” diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizde-hes-yatirimlarinin-getirisine-bakalim_81854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!