Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Görevimiz Gökova’yı Kurtarmak”

Muğla’da kıyıların sit statüleri değiştirilip, imar planları revize ediliyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Ucu açık ve kapsamı belirsiz bakanlık planlarının iptali için her türlü mücadeleyi vereceğiz.” dedi.

yapi.com.tr
“Görevimiz Gökova’yı Kurtarmak”

Muğla’nın cennet kıyılarının betonlaşma planına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tepkili. Doğasıyla ünlü Akyaka beldesini de içine alacak şekilde kıyıların ve biyolojik çeşitliliğin doğal sit statüleri değiştirilip imar planları revize ediliyor.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre; planların iptali için hukuki süreci başlattıklarını belirten Gürün, “Gökova Körfezi’nde yapılmak istenen değişikliklere karşı her türlü mücadelemizi sürdürüyoruz. Belirsiz, güvensiz, kıyı kanununa aykırı düzenlemelerin olduğu, yerel yönetimlerin elini kolunu bağlayan, alt ve üstyapılarını bizim yaptığımız, yapacağımız alanlar için neyin düşünüldüğünü bilmediğimiz bir koruma planı” diyerek tepki gösterdi.

Bakanlığın kendilerinden birtakım konularda görüş istese de genellikle görüşleri doğrultusunda olmayan kararlar aldıklarını söyleyen Gürün, Akyaka için bakanlığın hazırladığı imar planı revizyonuna dair de, “Bakanlık yapılan imar planı revizyonu ile ilgili bizim görüşümüzü sordu. Revizyonla yapılacak olan planlar bize gönderilmedi. Yani biz yeni planları görmedik. Bizden sadece ‘Şu kadar alanda koruma amaçlı plan yapılacaktır’ gibi bir yazıyla görüş istendi. Biz de büyükşehir belediyesi olarak belirtilen alan için görüşlerimizi bakanlığa ilettik. Ancak onaylanan revizyon planı bizim gönderdiğimiz çalışmalarla hiçbir şekilde örtüşmüyor.” dedi.

“154 hektar alanın imar planı revizyonu içerisinde asıl yapılmak istenenler sanki özel proje alanı altına gizlenmiş gibi duruyor.” diyen Gürün, “Planda bulunan ve özel proje alanı olarak isimlendirilen bölümlerde yalnızca konut yapılamayacağı bilgisi var, ancak ne yapılabileceğine ilişkin herhangi bir açıklık yok. Bu alana mevcut haliyle otel yapılması mümkün.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gorevimiz-gokovayi-kurtarmak_183038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!