Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göztepe Parkı'na Cami Mahkemeden Döndü

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin büyük tartışma yaratan "Göztepe Parkı'na cami yapma kararı" mahkemeden döndü. Kararı iptal eden İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Göztepe Parkı'na yürüme mesafesinde üç cami olduğuna dikkat çekti.

Milliyet Gazetesi
Göztepe Parkı'na Cami Mahkemeden Döndü

b>İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin büyük tartışma yaratan "Göztepe Parkı'na cami yapma kararı" mahkemeden döndü. Kararı iptal eden İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Göztepe Parkı'na yürüme mesafesinde üç cami olduğuna dikkat çekti. Mahkeme, gerekçeli kararında, Kadıköy sahilindeki park alanlarının olası bir depremde tsunami gibi nedenlerle kullanılamayacağını belirterek, söz konusu yeşil alanın yapılaşmaya açılmasının "tehlikeli olacağını" da belirtti.

Göztepe Parkı'na cami yapılması kararı üzerine Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, hem kendi hem de belediye adına mahkemeye başvurmuş, plan tadilatının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemişti. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da aynı nedenle yaklaşık 50 dava açmıştı. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporuna dayanarak yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Cami kararının iptali için açılan dava ise devam ediyordu. Bu dava da Gönül Ergin isimli vatandaşın kişisel olarak açtığı davayla sona erdi.

Kamu yararı yok
İstanbul 5. İdare Mahkemesi, parkın dini tesis alanı olarak kullanılmasında kamu yararı görmediğini belirtti ve dava konusu işlemin iptaline karar verdi.
Mahkeme gerekçeli kararında, aynı bölgede yürüme mesafesinde üç cami bulunduğu belirtilerek, "Dava konusu cami alanına en yakın camii Selamiçeşme Camii (700 metre), diğer camiler ise Galippaşa (100 metre) ve Göztepe (1400 metre) camileridir. İmar mevzuatına göre, imar planlarıyla ilgili ana kural değiştirilmeme ilkesidir."

Kararda ayrıca, ilgili idarenin (Büyükşehir Belediyesi'nin) gerekli gördüğü işlemi, istediği zaman değiştirip yerine yeni bir işlem tesis edebilme yetkisinin olmasının, imar planı ve uygulamaları açısından kolaylıkla kabul edilebilir bir unsur olmadığı da belirtilerek şöyle denildi:

"İmar planının yetkili yönetimlerce uygulanması sürecinde, zaman içinde ortaya çıkan birtakım zorluklar nedeniyle plan değişikliği yoluna gidilebileceği açıktır. Bu noktada önemli olan, plan değişikliğinin kabul edilebilir gerekçesinin olmasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün 2004 yılı mevcut yeşil alan miktarını gösteren çalışmasına ve verilerine göre Kadıköy ilçesinde kişi başına düşen yeşil alan miktarının 1.9 metrekare olması, asgari kişi başına 10 metrekare olan yeşil alan standardının çok altında olduğunu göstermektedir."

Sorunun sadece yeşil alan olmadığına dikkat çeken mahkemenin gerekçeli kararı şöyle devam etti: "Bu alanın imar planı değişikliğiyle yapılaşmaya açılmasının tehlikeli olacağı açıktır. Nitekim dava konusu alan 'çadır alanı' olarak belirlenmiştir. Deprem sonrası için gerekli olan toplanma, geçici barınma ve sağlık hizmetleri için sınırlı sayıda belirlenmiş olan açık alanların korunması kaçınılmazdır. Kadıköy ilçesinde sahil boyunca düzenlenmiş olan park alanlarının deprem sonrasında tsunami gibi nedenlerle güvenlik açısından bu amaçla kullanılamayacağı açıktır."

Öztürk: Bu konu bitti
Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bu karanın diğer davalarda emsal oluşturacağını belirterek, "Bu konu bitti. Yargının vermiş olduğu karar gelecek için de bağlayıcı. Bundan sonra Göztepe Parkı'na hiçbir tesis yapılamaz. Kadıköy kazançlı çıktı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/goztepe-parkina-cami-mahkemeden-dondu_52249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!