Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköy'de Yine Cami Tartışması

Göztepe Parkı'na cami tartışmalarıyla uzun süre gündemde kalan Kadıköy'de yeni bir cami krizi yaşanıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi CHP'li üyelerin itirazına rağmen Selamiçeşme'de vakıflara ait arazide cami yapılmasını kararlaştırdı.

Sabah Gazetesi
Kadıköy'de Yine Cami Tartışması

Göztepe Parkı'na cami tartışmalarıyla uzun süre gündemde kalan Kadıköy'de yeni bir cami krizi yaşanıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi CHP'li üyelerin itirazına rağmen Selamiçeşme'de vakıflara ait arazide cami yapılmasını kararlaştırdı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kararı mahkemeye taşıdı. Selamiçeşme Tünek Sokak'ta bulunan Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne ait 4 bin 500 metrekare arazi, 1998'de hazırlanan Nazım İmar Planı'nda konut, park ve dinlenme alanı olarak yer aldı. Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan 2005 yılı Mart ayı Nazım İmar Planı'nda ise arazinin yüzde 70'i dini tesis, yüzde 30'u ise park alanı olarak ayrıldı.


Camii yapılması düşünülen arazi.

Vakıflara da sorulmadı
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin karşı çıkmasına rağmen AKP'li üyelerin oy çokluğuyla yaptığı imar planı değişikliği, Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne bilgi verilmeden gerçekleştirildi. 500 metre yakınında cami bulunan arazinin dini tesis alanı olarak imar planına işlenmesine çevre sakinleri karşı çıktı. Bu itirazlar üzerine Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılının Eylül ayında plan tadiatına giderek, arazinin yüzde 58'ini dini tesis alanı, yüzde 42'sini ise konut alanı olarak belirledi. Çevre sakinleri yine itiraz etti, ancak bu kez planın ilk haline dönüldü. CHP'li üyeler karara şerh koydu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, plan tadilatının iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurduklarını belirterek, "Biz de, Vakıflar da buranın dini tesis alanı olarak ayrılmasına itiraz ettik. Göztepe Parkı'nda olduğu gibi planın iptal edilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoyde-yine-cami-tartismasi_50375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!