Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göztepe Camisi Yeniden Masada

Göztepe Parkı'na cami yapılmasına karşı, İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına Büyükşehir Belediyesi "Dini tesis gerekli" diyerek itiraz etti.

Sabah Gazetesi
Göztepe Camisi Yeniden Masada

b>Göztepe Parkı'na cami yapılmasına karşı, İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına Büyükşehir Belediyesi "Dini tesis gerekli" diyerek itiraz etti.

Kadıköy Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi'ni karşı karşıya getiren Göztepe Parkı'na cami yapılması tartışması yeniden gündeme geldi. Göztepe Parkı'na cami yapılmasına karşı İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin önceki gün verdiği yürütmeyi durdurma kararına İstanbul Büyükşehir Belediyesi "dini tesis gerekli" diyerek itiraz etti.

Cami projesi bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nce değerlendirilip, karara bağlanacak. İstanbul 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararında Prof. Dr. Lale Berköz, Yardımcı Doçent Dr. Funda Yirmibeşoğlu ve Yardımcı Doçent Dr. Şence Türk tarafından hazırlanan bilirkişi raporu etkili oldu. Raporda cami yapılmasına karar verilen alana yürüme mesafesinde bin, 700 ve bin 400 metre mesafelerde üç ayrı caminin olduğu anlatıldı.

Kadıköy'de sevinç
Kadıköy'de kişi başınadüşen yeşil alanın 1.9 metrekare olduğu ancak bu oranın kişi başına 10 metrekare olması gerektiği kaydedilen raporda söz konusu araziye cami yapılmasının yeşil alanı azaltacağı kaydedildi. Arazinin Marmara bölgesinde yaşanacak bir depremde çadır alanı olarak belirlendiği de vurgulanan raporda "Toplumun geçici olarak barınmasına sağlayacak açık alanların azaltılmaması gerekir. Yapılan plan kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama tekniklerine uygun değil" denildi. Mahkeme kararı Kadıköy Belediyesi ile projeye karşı olan sivil toplum örgütleri ise sevinçle karşıladı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Bu bizim beklediğimiz bir karardı. Projenin iptali davası hala sürüyor. Bir hukukçu olarak adalete güveniyordum" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/goztepe-camisi-yeniden-masada_49098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!